Konvoj proti Putinovi

Venda Šebrlová 3 2015 Aktuality česky

 

Pojede sice opačným směrem, ale jeho cíl je jednoznačný: vzkaz prezidentovi Ruska. Konvoj amerických obrněnců se bude vracet  z masivního spojeneckého cvičení v Estonsku, Lotyšsku a Litvě na základnu do německého Vilsecku. Právě v době „oslav připojení” Krymu k Rusku byla akce v Pobaltí symbolická - v těchto zemích je totiž také hodně Rusů, kteří by se případně mohli obrátit k Putinovi se žádostí o ochranu.

 

Takže karta přebíjí kartu: které vojsko je silnější? Putinovi by jistě nezáleželo na pár tisícovkách padlých - anexe by určitě neproběhla tak „klidně”, jako okupace Krymu. Evropa a Amerika daly teď  viditelně na srozuměnou, že spojenectví  zemí NATO není jen papírem. Už žádná nekonečně opakovaná varování bez efektu.

Na 120 vozidel a 500 vojáků se od 29. března do 1. dubna bude vracet domů ve třech kolonách. Pojedou různými trasami, setkají se v pražské Ruzyni a pak přes Plzeň rovnou k hranicím.

Takže heslo „Jeden za všechny a všichni za jednoho” platí.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přesun přes naše území schvaluje. Naopak prozemanovsky orientovaný jihomoravský hejtman (a šéf Asociace krajů) Michal Hašek projevil obavy, že těžká technika zničí naše silnice - a taky že spousta řidičů bude mít vztek kvůli případným dopravním zácpám. A ještě se rozčílil, že jako šéf krajů nebyl o přesunu dříve informován. Měl ho snad ministr obrany žádat o laskavé svolení?

Pobaltské státy a Polsko mají oprávněný strach z Ruska. Jejich trpké zkušenosti ani Putinova mazanost nesmaže. A my jsme rádi, že se můžeme bát méně. Kvůli tomu NATO vzniklo.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012