Milena Štráfeldová se prima rozjela.

Autorka působila léta v rozhlase jako velmi pilná reportérka a redaktorka. Jako osobnost však spíš nenápadně a skromně. V tom sice v jistém směru pokračuje, ale co se týká jejího mimo rozhlasového díla, to se skokem navýšilo.
Nejprve vydala několik knížek, (Kriplíci, Co mne naučilo listí, Přepisovačka), které asi moc na knižním trhu, pro množství každodenně vydávaných knih, nevyčnívaly, i když za přečtení rozhodně stojí.
Pak ale napsala první divadelní hru Osamělé večer Dory N., která se věnuje dceři Boženy Němcové. Hra je tak působivá, že za ni herečka Táňa Medvecká, která ji četla v rozhlase, dostala Thálii. Ale na jevišti asi šedesátiletou Doru ztvárňuje mladá herečka Marta Sovová. Báječně! Taky by zasloužila ocenění. Toto představení si nenechte ujít, stejně tak jako Mileninu novinku, druhou divadelní hru Sestry B. (viz další článek v této rubrice). Analyzuje komplikovaný sesterský vztah slavné herečky Lídy Baarové a její méně slavné a mladší následovnice v této kariéře, Zorky Janů, jejíž život skončil tragicky.
Milena Štráfeldová má smysl pro dramatičnost a do svého díla dovede dát kus svého názoru i pocitu aniž by nutila diváka s ní souhlasit. Sestry jsou napínavým a žensky temperamentním představením. Lídu Baarovou zde autorka rozhodně nešetří, tak jako ostatně ona nešetřila své blízké. (Jen škoda, že hra byla režisérem oproti originálu výrazně krácena. Co dalšího - a podstatného - bychom se možná dozvěděli, při zachování plného textu? Jeho rychlý tok v několika momentech napovídá, ale nedořekne. Možná, že plná verze by si již vyžádala představení s přestávkou a byla i na diváka náročnější.. Kdo ví. Takto je stržen do víru vášní, citových i emočních výlevů dvou dívek - ženušek, z nichž obě jsou - kvůli svému mládí - jen v několika momentech schopné nahlédnout tragiku svých rozhodnutí, a také doby, v níž žijí. Po skončení divák odchází z představení s mnoha otázkami a pocitem, že hra je v půli a ted´přijde katarze... I když je nutné říci, že ty zásadní otázky by asi ani bez redukce rozsahu nezmizely - a kvůli nim zjevně autorka hru i napsala.)
Za zmínku ještě stojí připomenout obsáhlou knihu Mileny Štráfeldové Guláš pro Masaryka, která vyšla loni na jaře, a která způsobila trochu rozruchu v historických kruzích. Víc neřeknu, ostatně, máme na tento titul dvě recenze v rubrice Knihy a je možné ji sehnat v knihkupectvích.
Sestry B. můžete vidět v divadélku Troníček v Praze v těchto dnech:
Reprízy představení:
17. 3. 2015 v 19.00 hodin
9. 4. 2015 v 19.00 hodin
30. 4. 2015 v 19.00 hodin
Eva Střížovská s úpravou a doplněním textu v závorce Martiny Fialkové
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad