Slovo na březen

Eva Střížovská 3 2015 Slovo redakce česky

Čím začít? Válkou na Ukrajině , válkami ve světě, terorismem? Nebo tím, že jsem před chvílí otevřela okno a na ještě holých stromech už zpívají ptáčkové a vítají březen a tedy jaro? Nebo o tom, že se v naší české zemi stále dějí hrůzné věci, které by se dít neměly? O tom už něco napsala kolegyně Venda do rubriky Aktuality pod obvyklým názvem Stalo se… A ostatně si to můžete číst dnes a denně ve všech možných médiích.

Já se spíš přikloním k těm zpěváčkům na stromech. Že se téměř celý svět zbláznil, že se lidé navzájem vraždí, a to jak na objednávku, viz včera v Moskvě pochovaného Borise Němcova, tak proto, že mají na něco nebo na někoho vztek, to všichni víme.  Také víme, že se chování mnoha lidí vyznačuje naprostým nedostatkem morálky, pokory, pochopením pro druhé. Ať již jsou to hamižní politici, kterým jde jen o moc a peníze či ti, kdo je volili.

V našem současném šíleně zrychleném tempu materiálního světa chybí duchovnost. A já jsem s radostným překvapením poznala, že mnozí mladí lidé si to uvědomují a že to tak nechtějí. Cesty ze zmíněného marasmu si teprve hledají. Ale to už je velká naděje! Přečtěte si v rubrice Ostatní článek Nové myšlenky? A přečtěte si i jiné články v dalších rubrikách. Mnohé za přečtení stojí.

Mám dost těžkou práci s tím, co jsem si sama na sebe ušila – Český dialog, Český kalendář, Mezinárodní český klub, knížky o krajanech ve světě.  Ale mám to štěstí, že se nemusím  stýkat s lidmi, o nichž píšu v druhém odstavci. Tací se zajímají o jiné věci, než které tvořím za nezištné pomoci dobrých lidí kolem mne. Takže se nakonec potkávám s množstvím báječných, vzdělaných a obětavých lidí.  A to je hodnota, která se nedá ničím změřit…

Promiňte,  prosím, krátké dnešní Slovo. Víc mne v tuto chvíli nenapadá.

Eva Střížovská

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012