Stalo se v únoru... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 3 2015 Aktuality česky

 

Bolela nás srdce a svíral nás strach... Masová vražda v Uherském Brodě smetla všechny naděje, že se naše země vyhne násilí, které deptá svět. Pravda, nebyla to akce fanatického muslima ani boj mezi gangy. Vraždil muž, který po revoluci přišel o práci elektrikáře (na kterou byl pyšný) a odmítal práci jinou. Vypěstoval v sobě pocit křivdy a nenávisti k okolí. Tak si dokázal, že má moc. Zabil osm lidí a pak sebe. Doufám, že tu vteřinu před smrtí si uvědomil, že je stejná nula  jako před pár hodinami. A taky doufám, že se smaží v pekle!

 

X Bývalý premiér Mirek Topolánek se vrátil do evropské politiky. Lobbuje za skupinu EPH a její plynovod Eastring, kudy by měl téct plyn z Ruska na Slovensko a pak do Evropy. Pan Topolánek jezdí a jezdí a vyjednává, protože stavba potřebuje spolupráci několika vlád. Mluví se také o spolufinancování stavby z evropských fondů.

 

X Ještě je dost času, ale už se objevují první kandidáti na post českého prezidenta - až Miloš Zeman (snad už definitivně) odejde na Vysočinu. ”Žertuje” o tom Václav Klaus, zmínil to katolický duchovní Tomáš Halík a nevylučuje to ani prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Přibyl další kandidát: Zdeněk Škromach. Ten dokonce začal hubnout, aby byl dost reprezentativní figurou! Pokud se ovšem Miloš Zeman rozhodne znovu kandidovat, vystavuje se nebezpečí, že všechny jeho trapnosti se budou znovu probírat. A po zkušenostech s ním - která strana by se za něj postavila?

 

X Hnutí Úsvit, které má devět členů, se rozpadlo. Pět z nich se postavilo proti Tomio Okamurovi, která odmítal přijímat nové členy a vyžadoval slepou poslušnost. Okamura označil akt za politický puč.

 

X Už několik týdnů pátrá mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček po textu, který citoval Miloš Zeman. V něm údajně Ferdinand Peroutka označil Hitlera za gentlemana. Ovčáček tvrdí, že časopis Přítomnost pročítá ve svých volných chvílích a vyhýbá se „rychločtení”.  Chce text najít, aby podpořil svého zaměstnavatele v tvrzení, že čeští intelektuálové byli fascinování nacismem a zklamali národ. Ještě by taky měl zjistit, proč tedy byl Ferdinand Peroutka v koncentráku!

 

X Připomenuli jsme si 65 let od zavraždění faráře Josefa Toufara. V obci Čihošť na Vysočině, sloužil mši kardinál Dominik Duka. „Tak jako máme po léta okupace po roce 1968 Palacha, pro 50. léta máme pátera Toufara” řekl. Po Toufarově smrti přišla štvanice na duchovní a násilná kolektivizace našeho zemědělství.

 

X Režisér, scénárista a producent David Mrnka chystá na příští rok premiéru filmu o Miladě Horákové. Připravuje jej od roku 2007 a točit se začne v Terezíně. Zatím nevíme, kdo bude hrát hlavní roli.

 

X Na Přerovsku se „proslavil” Daniel S. (32). Psychicky labilní muž házel ze čtyř mostů nad dálnicí D1 polena. Dřevo si sám připravoval několik dní. Způsobil řadu havárií 28 aut a jen zázrakem nikdo nezahynul. Hrozí mu až osm let vězení, pokud  nebude rovnou obviněn z pokusu vraždy.

 

X Soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského hrozí, že přijde o akreditaci. Škola je proslulá tím, že má hodně studentů a tituly na ní získávají i lidé, značně vytížení prací v show byznysu (Ivana Gottová, Iva Kubelková, Lucie Borhyová, Jana Nagyová, Jiří Mádl...) Např. v oboru speciální pedagogika chybějí přednášející (na 1418 studentů je jen 36 vyučujících!),  jeden kantor má být konzultantem 65 diplomových prací ! Je ovšem fakt, že absolventi této „univerzity” sice za své peníze (kolem 40 tisíc za semestr) dostanou diplom a titul, ale na trhu práce o ně moc zájem není. Stejně jako před lety o právníky ze západních Čech.

 

X V Česku je až 80 tzv. domovů důchodců. Jedná se o zařízení bez registrace a tedy bez dohledu. Figurují jako provozovatelé penzionů a ubytoven a kvalita péče o nemohoucí je většinou horší, než péče o zvířata v ZOO. Cena? Měsíčně 15 - 30 000 korun! Provozovatelé ani nemusí kontroly do objektu pustit, hrozí jim maximálně pokuta. Mají dokonce šéfa Asociace neregistrovaných domovů: Lukáše Stehna.

 

X Hodně se mluvilo o tom, že by vzhledem ke svému věku (loni 71) měla na postu velvyslankyně na Slovensku skončit Livie Klausová. Věkové omezení se týká také velvyslankyně Evy Filipi v Sýrii. Teď úředníci Ministerstva zahraničí špekulují, jak dámám mise prodloužit.

 

X Slavné lahůdkářství Jan Paukert na Národní třídě bylo zavřeno. Je zadlužené: firma Natland značku provozuje, dědicové tvrdí, že je okrádá o peníze.

 

X Opět se odsouvá otevření tunelu Blanka. Tentokrát jeho stavitele překvapilo, že do něj teče voda a ničí kabely. Mluví se o ročním zdržení... Kdyby to nestálo tolik miliard, bylo by to k smíchu! Neotevřeme si sázkovou kancelář - třeba by Český dialog měl alespoň na poštovní známky!?

 

X Tradiční dobrá zpráva na konec:  v laboratořích miliardáře Petra Kellnera chtějí během tří let dokončit testy léku na rakovinu prostaty. Ta zabije v Česku denně čtyři pacienty, ročně onemocní touto chorobou sedm tisíc mužů. Když všechno dobře dopadne, nemocní by měli naději na delší život.

 

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012