Jaroslav Hutka Pradávné kořeny

Šedé vlasy, rozcuchané šedé vousy, oči nad kulatými brejličkami... Zkušený a zkoušený člověk. Píše, že „Sláva je rychlý výprodej, který pokazí vše hodnotné. Splaskla jako bublina a poslední desetiletí po návratu mi předvedlo prázdnotu. Stalo se dobou překořeňování.”
Nemyslím, že by někdo z mé generace neznal jeho písničky a básně. Podle jeho vlastního hodnocení první etapa tvůrčího života začala rokem 1966 a trvala čtyřicet let. Když se vrátil z emigrace, zazářil jako kometa mezi dalšími kometami písničkářů a pak zákonitě doba adorace tohoto stylu pominula. Změnil se čas, lidé.
„Je jiná doba. Sáhl jsem pod ní a našel zase kořeny. Pradávné kořeny jsou nové” píše Hutka. Dál zpívá a píše. Nové písně i nové básně a prózu. Pradávné kořeny je sbírka obdivuhodných myšlenek. Čtete a máte snahu si každé slovo zapamatovat, protože je důležité. Oslovuje nás...
Vzpomínka na stromy, které jsem neviděl
vzpomínka na země, které já neznám
vzpomínka na lidi, s nimiž jsem neseděl
jak to, že v neznámu všechno to poznám?
Je to jen iluze, nevědět neznat? Srdce si zadlužit a pak ho rozdat
V knize jsou i krásné Hutkovy linoryty, jímavé jako jeho slova.
Knihu vydalo nakl. Galén
Venda Šebrlová
Lucerna live 21. 1. 1990
Tenkrát za sametové revoluce je podtitul té trojdesky. Trochu jsme si na ni museli počkat, natočená byla, jak výše vidět, již dávno. A to v báječné atmosféře nadšené Lucerny. V atmosféře radosti ze zmizelých časů a naděje k novým… Z desky to přímo sálá. Jarda Hutka své písničky doprovází vtipnými a v té době velmi čerstvými zážitky ze svého návratu z vyhnanství v Nizozemí, i novými v „novém“ Československu. (Kdo by snad nevěděl, bylo to tak. Vyhnali ho jako kdysi Havlíčka do Brixenu, o němž napsal písničku.) Estébáci si domysleli, že je to spíš o Václavu Havlovi… Půvab celého trojalba posiluje zpěv posluchačů v Lucerně, že nezapomněli ani za 11 let jeho vyhnanství jeho písničky. To je úžasné. Poslouchám tu desku už potřetí a budu ji poslouchat i dál. Můj dvanáctiletý syn před x lety uměl celou jeho písníčku o tom, že nejmocnější je pravdomluvné slovo. Byla jsem na něho v té době hnusné totality pyšná.
A vydavatelství Galén zaslouží velký dík za to, že kromě své zdravotnické literatury, kterou má v programu, vydá sem tam i cosi velmi zajímavého, co se vymyká jeho edičnímu plánu jako byla před časem knížka Jany Koubkové s přiloženým CD anebo právě teď Jaroslav Hutka – knížka krásných veršů i trojalbum písniček.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad