Lada Krivanek

Lada Krivanek
Původním českým jménem Ladislav Křivánek odešel z Československa do Kanady v těch hnusných letech tzv. normalizace. Ještě v minulé zimě mi posílal fotky, jak odhazuje před domem hromady sněhu. A já jsem byla zrovna po návratu ze slunné Kalifornie. Tak jsem ho litovala, jako i jiné lidi, co mají tyto sněhové problémy a neemigrovali radši do Kalifornie. Jenže ono to vždycky nezáleželo jen na nich…
S Láďou jsem se seznámila jednak na webových stránkách Pozitivních novin a pak na
CzechFolks.comPLUS. Oba jsme byli velcí psavci. Psali jsme si a vyměňovali články a informace. Jednoho dne, takhle před polednem někdo zvoní u našeho domu. Když dojdu dolů otevřít nečekané návštěvě, blýskne se foťák a já s otevřenou pustou koukám na Láďu, jeho ženu Jitku a kamaráda Vaška. Bylo to super setkání. Sedli jsme si v kuchyni, trochu povídali, ale víc hráli na kytaru a zpívali.
Včera mi volala Jitka, že Láďa umřel. Brečím ještě teď. Mluvila jsem s ním na podzim, když už to s ním vypadalo všelijak, řekl, že se jen odmlčí, protože musí do nemocnice. Na vánoce mi Jitka poslala pohlednici, kde mi napsala, že je to s ním vážné.
Přemýšlím o tom, proč tak šikovní, chytří a plodní lidé jako byl např. Karel Čapek, Jiří Šlitr, Jiří Grossmann odešli z tohoto našeho světa tak brzy. Odpověď nenacházím…
Láďa Křivánek byl také takovým. Najděte si jeho články na CzechFolks.comPLUS, je jich hodně a jsou velmi dobře napsané, protože on byl velmi dobrý člověk.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad