Ferdinand Peroutka

Eva Střížovská 2 2015 Aktuality česky

Ferdinand Peroutka

Narodil se 6. února 1895, tedy před více než sto dvaceti lety. A je to nezapomenutelná osobnost…

V letech 1919–1924 působil jako redaktor časopisu Tribuna, později od roku 1924 do 1939 jako šéfredaktor revue Přítomnost. Od roku 1924 do 1939 byl také politickým komentátorem Lidových novin. Patřil mezi Pátečníky.

V politických komentářích se jako novinář věnoval širokému rozsahu témat vnitřní i mezinárodní politiky. Patřil k výrazným kritikům nacismu a komunismu, jejichž ideologie považoval za zhoubné. Z těchto důvodů byl už během První republiky často kritizován jak komunisty, jak i z pravicových kruhů. Hitlera opakovaně kritizoval za jeho lži a falešné sliby. Další lze najít na internetu.

 

Podle mne byl jednou z nejvýraznějších i nejbystřejších osobností Československa v letech předválečných, válečných , kdy byl nacisty vězněn, poválečných a exilových.

 

Prezident (můj tedy ne!) Miloš Zeman na něho nedávno plivl slinu v podobě věty: že Peroutka obdivoval nacismus. Mastodont Zeman rád plive na kohokoliv, jen aby se více zviditelnil. Lže, jako když tiskne nalevo i napravo. Po zvolení od těch hloupých a ubohých ovcí, které potřebují mít za sebou někoho „vůdčího“, protože sami nedokáží nic a nejradši mají toho, kdo s nimi pije pivo, sliboval, že bude prezidentem stmelujícím. Cha, cha! Je to naprosto opačně.

Ale zpět k Peroutkovi. Jednak zrovna dočítám knihu Martina Nekoly Petr Zenkl,   kde je mj. popsáno velmi smutné období po komunistickém puči, ke kterému dle informací v této knize dopomohl (samozřejmě nerad)  dosti  Zenkl a Beneš svou naivitou, či jak to nazvat?

Později v exilu vznikla snaha zformovat jakousi skupinu, která by pomáhala utečencům do exilu a která by bojovala proti komunismu. Zenkl byl zpočátku jejím vedoucím, ale bohužel nevedl si v tom moc diplomaticky, byl zřejmě hodně zaměřen na svou  vlastní osobu.

Peroutka a Jaroslav Stránský byli naopak silnými osobnostmi, které dovedly věci a události pojmenovat pravými jmény....

A já jsem ráda, že mám svolení dr. Martina Stránského, vnuka Jaroslava, přetisknout jeho názor, otištěný před časem v Lidových novinách.......

 

STRÁNSKÝ: Adolescentní Ovčáček by se měl vzdělávat, nemocný Zeman mlčet

2. února 2015   14:02 | Lidovky.cz

 

Zprávy jsou plné dalšího faux pas Miloše Zemana. Ten totiž tvrdí: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ,Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.‘“

Zemanovo tvrzení okamžitě napadli všichni, kteří o dějinách jen něco vědí – od novináře LN Petra Zídka až po společnost Ferdinanda Peroutky. Vím to i já jako vydavatel revue Přítomnost, kterou založil můj dědeček Jaroslav Stránský. V archivu časopisu (k dispozici na www.pritomnost.cz) nic takového od Ferdinanda Peroutky nenajdete. Navíc druhý zmíněný citát nenapsal on, ale můj otec pod pseudonymem Petr Bílý. Vyšel v Lidových novinách, které založil můj praděd Adolf. Shodou okolností visí v originále na zdi v mé kanceláři.

Kdyby si článek přečetl Miloš Zeman anebo jeho mluvčí, tak by (snad, možná) pochopili, že zmíněná věta, kterou článek končí, nevyjadřuje „selhání intelektuálů“, jak Ovčáček tvrdí, ale zoufalství nad kapitulací západu a nad pomnichovskou budoucností Československa.

 

 

Tvrdohlavý Hrad

Hrad si však stále za Zemanovým proslovem k 70. výročí osvobození Osvětimi stojí a odmítá připustit chybu. Jiří Ovčáček označuje kritiku za „typickou ukázku hrubě účelové interpretace projevu pana prezidenta“. Prý šlo o selhání intelektuála v krizové situaci. Intelektuála, kterého si podle mluvčího „pan prezident nesmírně váží.“

My víme, že jde ne o jednu osobu, ale o dvě – o Ferdinanda Peroutku a Jana Stránského. Dovolil bych si proto jako syn Jana Stránského a současný vydavatel Přítomnosti, jejímž šéfredaktorem byl kdysi právě Ferdinand Peroutka, Miloši Zemanovi hluboce poděkovat za to, že to myslel dobře a že si mého otce a pana Peroutky tak nesmírně váží.

 

Adolescentní mistr Ovčáček

V této souvislosti si myslím, že není od věci Miloše Zemana a jeho mluvčího požádat, aby raději již nic neříkali. O ničem. A to, i když to myslí dobře. Jeden je totiž neurologicky trapně nemocným a druhý je jakousi adolescentní odrůdou něčeho, co by se mělo spíše dále učit, než nehorázně kárat společnost a lidi, kteří vědí a rozumí mnohem více věcem než on sám.

Ze všeho nejvíce by si Miloš Zeman a mistr Ovčáček měli uvědomit, že každá koruna, kterou oni jako dynamické duo dostávají, se jim do kapes dostává nejen zásluhou boje lidí, jako byli Ferdinand Peroutka a Jan Stránský, ale také proto, že každý z nás jim ji tam dává ze svého. A právě proto se takto s národem prostě nemluví.

Martin Stránský

Zdroj: http://www.lidovky.cz/stransky-adolescentni-ovcacek-by-se-mel-vzdelavat-nemocny-zeman-mlcet-1z0-/nazory.aspx?c=A150202_140241_ln_nazory_mmu

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012