Trio Bergerettes a Josef Somr

Koncert Umělecké besedy věnovaný památce Oldřicha F. Korteho
V chladném únorovém týdnu se konal další z pravidelných úterků Umělecké besedy. Hudební oddělení tentokrát připravilo opravdu krásný program, kterým se rozhodlo uctít památku loni zesnulého hudebního skladatele a literáta Oldřicha Korteho – výraznou postavu české kulturní scény, osobnost, kterou jsme vám již na stránkách Českého dialogu také představili a s níž jsem byla od roku 2006 i v občasném osobním kontaktu. Proto jsem si tento program nemohla nechat ujít.
Koncert ve Svatovavřinecké kapli pod Petřínem, která má vynikající akustiku, byl mimořádně krásným zážitkem. Způsobili jej hudebníci z tria Bergerettes ve složení Barbora Krištofová Sejáková – klavír, Jana Vonášková Nováková – housle a Tomáš Strašil – violoncello. Nejprve přednesli úvodních pět vět pro klavírní trio, známých jako Bergerettes (odtud i název souboru) – od Bohuslava Martinů, jehož byl O. F. Korte velkým obdivovatelem. Korespondoval si s ním a po jeho smrti pro Martinů odkaz doma i v zahraničí vykonal obrovský kus práce. Skladby se při dobrém přednesu vždy svojí lyričností a zpěvností dostávají citlivému posluchači „pod kůži“. V bravurním podání tria Bergerettes však místy doslova „braly dech“, vynikala především virtuosita a energie houslistky Jany Vonáškové Novákové (místy by snad bylo možné ve prospěch lyriky na energii dokonce i ubrat). Každopádně hned po úvodní skladbě bylo jasné, že i dále se mají posluchači na co těšit.
Následující Sonáta pro klavír (1951-53) v podání Barbory Krištofové Sejákové byla skutečným holdem autorovi. Jde o mistrovské dílo O. F. Korteho a zazněla také v mistrovském provedení, takže dozajista naplno zasáhla každého v sále svojí hloubkou. Pianistka využila všech možností, které tato skladba nabízí a předvedla škálu citů a myšlenek od jemnosti a lehkosti, zpodobňující snad nespoutanou svobodu našeho ducha, až po tragickou podstatu skladby. O té autor vyprávěl, že její hlavní motiv ho napadl v ústavu pro choromyslné, kam se dobrovolně nechal – při svém boji s režimem – na čas zavřít, aby se zbavil pronásledování komunisty. Sonáta, která se stala jednou z nejhranějších českých skladeb poválečné doby v mezinárodním měřítku, zde zazněla ve své plné dramatické kráse. Však ji také pianistka má ve svém repertoáru již řadu let a dlouho na jejím nastudování pracovala se samotným autorem.
Po přestávce ke krásné hudbě přidal herec Národního divadla Josef Somr v působivém přednesu ještě úvahy o umění z pera předního českého kritika a teoretika umění V. V. Štecha. Je dobré připomínat i myšlenky těch, kteří spoludotvářeli dobu, v níž tvořil Bohuslav Martinů, a do níž se narodil na tomto koncertě vzpomínaný O. F. Korte.
Na Štechovy myšlenky vhodně navázaly Filosofické dialogy – duo pro housle a klavír, myšlenkově závažné a brilantní zároveň. O. F. Korte je zkomponoval v letech 1961 -75 a od té doby jsou pro umělce nelehkou výzvou. Jana Vonášková Nováková s Barborou Sejákovou se jich zhostily vynikajícím způsobem. Zejména houslistka zde dokázala naplnit svůj krásný tón všemi nuancemi a barvami. Obě pak společně dokázaly vyjádřit obdivuhodně to nehmatatelné, co autor vložil do čtyř částí skladby, a čím se naše mysl často bez uspokojivého výsledku zabývá: Základní otázka – Tečka za dávným příběhem – Mezi štěstím a pravdou – Odpověď.
Odlehčující závěr večera pak přinesla Suita na pamět´Jaroslava Ježka na koncertě přítomného skladatele Luboše Sluky. Tento večer zazněla v úpravě pro klavírní trio. Suita vznikla původně pro pět violoncell, ale záhy se stala mezi umělci i posluchači tak populární, že ji autor přepracoval ještě do řady dalších verzí. Každá z nich má své kouzlo, které zkušený skladatel, přítel a kolega O. F. Korteho, načerpal z atmosféry 30. let. I na tomto koncertě měla půvabná Suita – opět v podání úplného tria Bergerettes - velký úspěch, stejně jako byl srdečně všemi pozdravován i její autor.
Mezi rozcházejícími se hosty bylo slyšet jednoznačné hodnocení večera. Oldřich Korte by z něj měl velkou radost.
Pro připomenutí tohoto skladatele si přečtěte náš starší rozhovor v Českém dialogu zde:
Martina Fialková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad