Babišova vize

-red- 2 2015 Aktuality česky

Je potřeba zastavit Babiše, říkají mnozí politologové, novináři a jiní. Nemá vizi, opakuje stále to samé, jde mu jen o jeho podniky, ignoruje obvinění ze střetu zájmů, „sebe a věrnou suitu svých nohsledů prohlašuje za spravedlivé a pracovité, kteří i ve spánku makají pro veřejné blaho,“ píše s levnou ironií i ekonom Ladislav Šafránek v úterním E15. Prohlašuje Babiše za vůdce české chudiny, který je prý podle amerického Brookings Institute „také pátý politicky nejvlivnější miliardář na světě.“ Myslím, že Andrej Babiš u nás vlivný je, ale pátý ve světě určitě ne.

 

Babiš prý chce splnit svůj sen a řídit stát jako firmu, proto je nutné ho zastavit. Možná Babišova vize opravdu je řídit stát jako dobrou firmu? Andrej Babiš do nekonečna opakuje, že chce jen dělat svoji práci, vybírat dobře daně, neplýtvat penězi na různé sporné dávky a vyrovnat jednou rozpočet, neutrácet více, než na co máme. Nenastiňuje nesmyslné obrazy růžové budoucnosti, kdy stát všechno zaplatí a budeme se mít dobře, pokud ho zvolíme. Babišova přímost leze mnohým na nervy. Jiným také proto, že se nestaví do role vůdce, řízka, který všechno ví, všemu rozumí, na všechno má správný názor; takové máme sice ve vládě také, ale ti kromě svého flašinetu už nemají nic jiného. Lidé se dělí na vedoucí a vedené. Ti toužící po silném vůdci by za nějakého dali klidně poslední korunu, ti schopní vést nemají zájem, protože vědí, že neschopní disponují demokratickým právem všechno napadat, kritizovat a potopit.

Kdyby Babišovu vizi dobře a odpovědně pracovat měli i ostatní ministři a ministryně, bylo by nám blaze.  Ministr průmyslu a obchodu by dobře české zboží prodával a levně jiné v zahraničí nakupoval, ministryně práce a sociálních věcí by všechny práceschopné u něj zaměstnala a nevyplácela dávky nezasloužilým, ministr vnitra by úspěšněji postihoval lumpy a poradil by si i se spreyery apod.

Neexistence vize je někdy úžasná věc, zvláště když ji za vizi prohlásíte. Vizionářů jsme měli dost, ať už ve světě; například Alexandra Velikého, Napoleona, Hitlera, Stalina. Vždy to stálo miliony zbytečně utracených lidských životů ve jménu „něčeho vyššího,“ ve jménu vize ovládnout – svět, sousedy, nepřátele, které jsme si z někoho zbytečně udělali. U nás jsme také měli politické vizionáře, netřeba jmenovat; co dobrého po nich zůstalo?

Takže doufám, že Andrej Babiš nepocítí z hůry nějaké poslání, vizi. Doufám, že bude makat dále stejně jako doposud na věcech svěřených a jeho kritici zase na věcech svěřených jim. A bude nám blaze.

 

Zdenek Reimann, publicista

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012