Představení časopisu Beseda

Lada Topinková 2 2015 Naši ve světě česky

Představení časopisu Beseda

The Czechoslovak-Australian Association of Canberra and Region, Inc..

Vychází v tištěné podobě jako dvouměsíčník.

Jednou z nejvýznamnějších každoročních událostí členů Besedy je, vedle akcí pro rodiny s dětmi zaměřené na podporu českého jazyka (Mikulášská besídka apod.), kursy českého jazyka, aktivní účast na každoročním Canberra Multicultural Festivalu. Multicultural Festival se stal součástí významných dnů v celoročním životě města Canberry. Zejména mládež převzala tento den jako velkou párty. Všichni se baví a při té příležitosti poznávají i zvyky jiných skupin nových Australanů, většinou reprezentovaných stánky a vystoupením skupin na několika jevištích v ulicích centra města. Účast je v posledních létech přes 200 tisic lidí, i přes mimořádné horko, které začíná být opakujícím se pravidlem festivalového dne. Beseda je dlouholetým účastníkem Festivalu a propagátorem České a Slovenské republiky. Příprava na Festival je soustavně vylepšována a není tedy divu, že začíná již 6 měsíců předem.

Tradičně jsou ve stánku nabízeny bramboráky a točené české pivo, což vyžaduje zejména starosti s dopravou, chlazením a skladováním.

 

Letošní Festival se koná dne 14. února 2015.

 

Vzpomínka na Festival v loňském roce:

….Tento rok byla práce ve stánku zapovězena seniorům nad 80 let z obavy o jejich životy při práci v nadměrném teple. Počasí si na nás opět „zgustlo“ 38 stupni ve stínu, na slunci nekonečně výše. Stánek byl pěkně ozařován. V podstatě není úniku, umístění stánku je losováno a záleží na té pověstné klice, která prostě nebyla.

….Podařilo se nám dát dohromady fantastickou dobrovolnickou osádku stánku Besedy, pracující ve třech čtyřhodinových směnách. Z osádky přes 40 pracovníků byla asi polovina mladých.

….Výsledek letošního Festivalu byl finančně mírně nižší než minulý rok. Náklady jsme měli poněkud vyšší, roli hrál i zlepšený komfort osádky stánku. Bramboráky nešly na odbyt tak dobře jako minulý rok, možná počasí, poloha stánku nebo i dieta mladých. Pivo zmizelo před osmou večer. Obchodní odhady jsou vždy velkou neznámou. Vydělané peníze nám pomohou pokrýt část nutných výdajů Besedy, bez nichž bychom zápolili s běžnými náklady na provoz.

 

Je škoda, že nemohu připojit fotky z Festivalu, ale Vy si můžete tyto fotky prohlédnout na internetové adrese www.beseda.org.au

S radostí a zalíbením se krajanským tiskem probírá

Lada Topinková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012