Stalo se v lednu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 2 2015 Aktuality česky

 

Já vím, že je to jednotvárné, ale za ty dva roky, co ve volbách zvítězil Miloš Zeman, mám problém. Musím totiž při psaní hlídat hranici mezi slušností a neslušností, ironií a vztekem, pobavením a výsměchem. Jaké je IQ člověka, který požaduje oddělení „zdravých” a handicapovaných dětí ve školách? Ty prý budou šťastnější ve své komunitě! To už tady bylo: ústavy v zapadlé vsi!

 

X Celá Evropa a mnoho lidí z dalších světadílů byla zděšena teroristickými útoky v Paříži. Hodinu po hodině jsme sledovali, jak policie pronásleduje bratry alžírského původu Saída a Chérifa Kouchi, fanatické muslimy. Ti zavraždili dvanáct členů redakce satirického magazínu Charlie Hebdo. Další terorista zabil v Paříži policistku a zabarikádoval se s rukojmími v košer prodejně. Také tam se střílelo. Všichni tři vrazi byli policií zabiti.

Ti, kteří vraždění v redakci přežili, a novináři z jiných periodik dali dohromady číslo s titulní stranou, na které muslim hlásá: Já jsem Charlie! Šestimilionový náklad byl nejen ve francouzštině, ale také v angličtině, španělštině, arabštině, italštině a turečtině. Vyšel ve stejný den, jako obvykle. Ale tentokrát se o něj lidé rvali. Ke koupi byl i v Česku. Nedostalo se však na všechny, kteří po několik dní protestovali na masivních akcích proti fundamentalistickému islámu - a to nejen v Praze!

 

X Hradní kancléř Vratislav Mynář udělal super kup: za prvorepublikovou vilu ve Strašnicích (Praha 10)  zaplatil 5,5 milionu korun! Na přípravě akce se podílel mj. právník lobbisty Romana Janouška Vít Široký a podnikatel Radek Luňák (vázaný na politika Tomáše Hrdličku). Luňák ovšem koupil domeček za 8,25 milionu před devíti lety. Mynář prohlásil, že ani neví, jestli při rekonstrukci zůstanou na místě aspoň obvodové zdi! Že by byl Luňák praštěný a koupil bouračku? Prezident svého kancléře Mynáře dál hájí proti zlým lidem...

 

X Další hvězda, Omio Okamura (Úsvit) vyzval Čechy, aby přestali kupovat kebab a venčili psy a prasata u muslimských mešit. „Chci udělat maximum, aby tady nezakořenili!” prohlásil hrdinný bojovník.

X „Hovory z Lán”, které přestal kvůli konfliktnímu slovníku prezidenta Zemana vysílat Český rozhlas, převzala soukromá stanice Frekvence 1.

 

X Bývalý premiér Mirek Topolánek má lukrativní místo: stal se manažerem monopolního slovenského přepravce plynu Eustream. Bude rozvíjet vztahy s veřejností.

 

X Ostatky umučeného kněze Josefa Toufara budou po ukončení expertíz uloženy přímo v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku. V chrámu se v roce 1949 záhadně pohnul kříž, což věřící považovali za zázrak a komunistická policie za důvod k Toufarově vraždě.

 

X Vzpomínali jsme na osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Otázka, jak vymýtit nenávist mezi národy a rasami je vzhledem k událostem na Ukrajině, Blízkém východě a v Paříži velmi aktuální. Velmi! Miloš Zeman v těchto dnech nabádal ke globálnímu tažení proti islámskému státu, kterého by se zúčastnilo ONS a všechny světové mocnosti. Představa je to sice lákavá, ale neuskutečnitelná. Nebo snad myslel něco na způsob křížových výprav s atomovými zbraněmi v ruksaku?

 

X Zemřela Ludmila Brožová-Polednová, dělnická „prokurátorka” v inscenovaných a manipulovaných soudních procesech s nepřáteli socialismu. V roce 2008 byla za tuto činnost odsouzena, po necelých dvou letech jí Václav Klas udělil milost.

 

X Vojenská policie se připravila na počítání zbraní a munice ve skladu ve Vrběticích. Má zjistit, zda při výbuších munice nedošlo ke krádežím. Každou bednu a každý náboj bude po víc než rok a čtvrt počítat na střídačku třicet referentů.

 

X V Norsku žijí malí bratři Michalákové, které tamní soudy odebraly české matce. Rodina byla údajně problematická a bylo podezření na domácí násilí a sexuální zneužívaní. Plácnutí přes zadek zlobivého dítěte se v Norsku považuje za trestné. Děti nyní žijí u pěstounů odděleně od sebe a matka Eva je smí vidět dvakrát ročně na 15 minut. Do vyjednávání se zapojily i české úřady, přetahovaná pokračuje. V současnosti je v zahraničí odebráno jednomu z českých rodičů až ke třem stovkám dětí!

 

X Česká pošta je státním podnikem. Už letos dostane další peníze díky tomu, že nebude muset se svých dvaceti miliardových zisků platit provoz poboček. Dostane miliardu ročně. Aby ukázala, jak je na tom zle, oznámila koncem měsíce zdražení poplatků za doporučené dopisy a balíky.

 

X Jeden z nejlepších hokejových brankářů historie, Dominik Hašek, dostal ke svým 50. narozeninám dárek. Česká mincovna na jeho počest vyrazila zlaté medaile. Jedna stojí 25 tisíc. Na líci je Haškův portrét, na rubu brankář a chlapeček na šlajfkách.

 

X A tradiční dobrá zpráva na konec: byla snížena daň z přidané hodnoty pro nakladatele z 15 na 10%. Takže my, fanatici psaného slova, ušetříme pár desetikorun. Na pultech velkých knihkupectví bylo loni více než 80 tisíc titulů!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012