Děkujeme za leden

Úvodem děkujeme všem čtenářům za krásná novoroční přání. Ať již elektronická či na pohlednicích. Všechna přání opětujeme, což jsem doufám již hezky napsala dříve.
V lednu nám přispěli na výdaje spojené s webovou stránkou, nájemným a telefony tito dobří lidé:
Afrikanistka Marie Imbrová, která se již roky bez pomoci úřadů (z MZV jako diplomatka odešla pro ztuhlou byrokracii) stará o děti v Zimbabwe v Tengenenge. Jak jsme již psali, zařídila jim např. školu, shání pro ně kola, aby mohly do školy jezdit i ze vzdálenějších míst (viz článek…), mladým i dospělým výtvarníkům, sochařům a šperkařům uspořádala řadu výstav a pomohla jim k tomu, že se dostali do širšího i světového povědomí. Cesty do Afriky si Marie platí ze svého. Když není v Africe, pracuje v Roudnici jako kulturní ředitelka….
Manželé Věra a Karel Pokorných z Holandska. Píší: Zdravíme ze zeměplacky, přejeme krásný rok 2015 a posíláme příspěvek na Vaši činnost.
Celých pětadvacet let organizovali se vší energií a hlavně s obětavostí každoroční Symposia. Byla to debatní setkání Čechoslováků, žijících v Nizozemí a bohatým přednáškovým a kulturním programem, kam po roce 1989 přijížděli také hosté z Československa, později z ČR.
Milan Hahn. Je špičkovým brusičem. Pracoval jako podnikatel ve vlastní opravárenské a konstrukční dílně. Měl dobré výsledky, ušetřil si na poznávací cestu do USA. V Českém dialogu ho zaujalo vyprávění o Marii Dolanské ze San Diega a tak se rozjel do Kalifornie.
Setkali se spolu a jelikož Marie byla kromě profesorky matematiky na tamější univerzitě i vynikající muzikantkou, pozvala ho na svůj koncert. Bylo to zřejmě natolik působivé, že v sobě Milan našel hudební tvůrčí nutkání a skládá muziku. Kromě toho se tak zamiloval do Kalifornie, že by se tam rád vrátil a otevřel si tam podnik.
Erik Sova je podnikatelem ve Vancouveru v Kanadě. Za léta tvrdé práce se vypracoval k dobrým výsledkům. Přispívá na různou charitu. Když slyšel v rozhlase pořad, kde se dozvěděl o existenci Českého dialogu, hned se pustil do jeho čtení a psal nám krásné e-maily. A také hned začal časopis podporovat. Po téměř 50ti letech se pak vypravil s manželkou do Prahy a Martinu Fialkovou, s kterou si nejvíc psal, pozval do Národního divadla aj.
Oldřich Čupr. Je podnikatelem ve Švýcarsku, ale svůj čas dělí spravedlivě na Prahu, Curych a osmi až desetihodinové přejezdy autem sem a tam. Vždy si od nás kupuje kalendáře a knihy ve větším pro své přátele, vozí nás do Švýcar, když je třeba a je milým společníkem.
Erica Michálek je úžasně vitální osoba, která žije v jižním Švédsku. Má tam mj. dceru a pejska. Ale jak to občas bývá u našinců, kteří se odstěhovali do ciziny, jedno její dítě – syn se odstěhoval do mateřské země svých rodičů, našel si tady ženu a založil rodinu. A tak si Erica koupila bydlení poblíž této rodiny a střídá Švédsko s Českem. Pracuje jako podnikatelka - ekonomka a kupuje každoročně kalendáře, knihy a přispívá na nás.
Zakončím dnes žalováním na úřady. Ale radši ne, nebudu kazit to tyto pozitivní řádky. To si přečtěte prosím v mém Slově na únor.
Takže DĚKUJEME!
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad