Plzeň má říz…

1 2015 Kultura česky

Během třetího lednového víkendu letošního roku se hlavní město Plzeňského kraje stalo i Evropským hlavním městem kultury. Úžasná atmosféra slavnostního zahájení vyvrcholila v sobotu 17. ledna programem pod taktovkou uměleckého režiséra Petra Formana.

 

K nejvýraznějším zážitkům patřil excelentní výkon švýcarského provazochodce Davida Dimitriho nad hlavami návštěvníků, úžasný videomapping na historické budovy náměstí Republiky i zajímavá kompozice příběhu, kde se v hlavní roli představila obří loutka (odkaz na slavného plzeňského rodáka Josefa Skupu) a její přerod v anděla, jehož má Plzeň ve svém městském znaku. Vrcholem slavnosti se stal bezesporu hlas nových zvonů, symfonie, která se rozezněla z věže katedrály sv. Bartoloměje přesně v 18 hodin a jistě dojala mnohé přítomné.

 

Plzeň po celý rok nabídne návštěvníkům velké množství kulturních zážitků. A právě rozmanitost akcí je zárukou spokojenosti snad každého kulturního gurmána. Již v prvním čtvrtletí roku lze navštívit množství výstav, například Ateliér Jiřího Trnky, unikátní profilovou výstavu slavného loutkáře, malíře a ilustrátora. Homo urbanus Europeanus, to je fotografická výstava francouzského fotografa Jean-Marc Carracciho, která nabízí v mázhausu plzeňské radnice jedinečnou podívanou na předešlých 35 Evropských hlavních měst kultury.

Máte raději cirkus? Tak přijďte na  Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque. Vysoce profesionální vystoupení klaunů a akrobatů nabízí silný emocionální zážitek a velkolepou podívanou v parku za OC Plaza. David Dimitri a jeho představení ve stanu na náměstí Republiky L'Homme Cirque, je sólové představení, které spojuje tanec, akrobacii a živou hudbu.

Evropské hlavní město kultury Plzeň nabídne kromě výstav, divadelních a cirkusových představení i rozličné konference a přednášky, koncerty, pouliční vystoupení a další množství kulturních zážitků.

 

Neseďte doma a vypravte se pohledně autobusem nebo vlakem do západočeské metropole za evropskou kulturou. Přesvědčte se sami, že Plzeň (i plzeňské) má říz!

www.plzen2015.cz

HV

Článek vznikl pro Listy Prahy 1 a uveřejňujeme s laskavým svolením autorky rádi i my.

Foto: Plzeň 2015

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012