Zemřela ženská bestie

Eva Střížovská 1 2015 Aktuality česky

O mrtvých jen dobře, říká se. Ale také se říká, že se mají věci nazývat pravými jmény... a to jsem v titulku učinila. Zmizela konečně ze života (a doufám, že do pekel) Ludmila Brožová-Polednová a to ve věku 93 let. Dlouho jí pánbů dával možnost zamyslet se nad sebou a činit pokání. To však neučinila...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Byl první týden v červnu 1950. V Praze probíhal jeden z největších politických procesů, Samozřejmě komunisty zinscenovaný podle sovětského vzoru. Zastrašování případných odpůrců nového režimu se dělo tak, že se co nejvíce nevinných lidí pozavíralo a popravilo. V tomto monstrprocesu byli odsouzeni a posléze 27. června popraveni čtyři muži a jedna žena – doktorka Milada Horáková. Celý týden byli veřejně vyslýcháni a nuceni číst nahlas své vlastní zločinné skutky, jichž se nedopustili.

Shora zmíněná bába byla tehdy mladou (29) čerstvou absolventkou tzv. dvouleté právnické školy pracujících. Stala se tzv. dělnickou prokurátorkou. To stačilo k tomu, aby ji neblaze proslulý soudce Urválek nechal hrát téměř hlavní roli v odsouzení Horákové. Na konstrukci procesu s Horákovou se sice přímo nepodílela, ale úkoly plnila se vší vervou.. Proti Horákové plamenně řečnila, její popravy se osobně účastnila, ještě ten den měla o úspěchu soudu ideologický projev..

Nad svými činy nikdy později neprojevila lítost. „Chránila jsem republiku,“ řekla v jednom rozhovoru.

Brožová byla jedna z mála komunistických zločinců, která byla odsouzena do vězení. V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou trávila prý čas u rádia a také prý radila svým spoluvězenkyním jak si mají počínat, vždyť měla právnické vzdělání!

Z původně šestiletého trestu si odseděla jen tří. Tehdejší prezident Klaus jí už před Vánocemi 2010 udělil milost.

--------------------------------------------------------------------

Její úmrtí 15. ledna bylo rodinou utajeno, stejně jako pohřeb. V MF Dnes stojí, že proto, aby se její pohřeb nestal záminkou pro setkání radikálních komunistů. Ale třeba by tam přišli i její radikální odpůrci, kdo ví…

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012