Představení časopisu Stříbrný vítr

Lada Topinková 1 2015 Naši ve světě česky

Představení časopisu Českého spolku v Košicích Stříbrný vítr

Vychází v tištěné podobě jako dvouměsíčník.

 

České spolky vznikly na Slovensku po rozdělení Československa v roce 1993.

 

Český spolek v Košicích je jedním z regionálních sdružení Českého spolku na Slovensku, který oslavil v loňském roce 20. rok trvání (dalšími regionálními spolky je Liptov, Martin, Stará Ľubovňa, Trnava, Zvolen a Žilina).

 

Český spolek v Košicích organizuje každoročně jediný festival české kultury na Slovensku a zejména vydává časopis s poetickým názvem Stříbrný vítr.

 

K přiblížení práce Českého spolku v Košicích poslouží úryvek z úvodníku posledního prosincového čísla minulého roku:

…nekonečné hodiny, dobrovolně strávené nejprve vymýšlením nápadů, zvažováním, zda a jak je realizovat, jak na ně sehnat finanční prostředky. Následující další hodiny a dny práce s přípravou projektů, která je technicky, administrativně i finančně každý rok náročnější.….

…to, co nakonec dospěje k realizaci, opět uděláme, jak nejlépe umíme, následuje nepředstavitelně těžké vyúčtování a vyhodnocování, které stihneme udělat do konce roku pouze tak, že pracujeme i o svátcích. Zabývá se někdy někdo otázkou, jak to má menšina všechno zvládnout, když nemá ani jednoho profesionálního pracovníka? Léta všude opakujeme, že aby kultura národnostních menšin postupně nezašla na úbytě, musí se vytvořit minimální podmínky pro pouhou existenci jejich sdružení. Nic, hluché uši. A tak zápasíme, hledáme v sobě poslední zbytky zodpovědnosti k vlastní komunitě a škobrtáme dál. Tak si přejme aspoň, jak vždy s oblibou říkám, aby nás Pán Bůh při zdravém rozumu i nadále zachovati ráčil. …

 

 

Více o časopisu i Českém spolku na Slovensku najdete na internetových stránkách http://www.cske.sk

 

S radostí a zalíbením se krajanským tiskem probírá

Lada Topinková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012