Vyšehradský kodex byl restaurován!

Vyšehradský kodex byl restaurován!
Národní kulturní památka Vyšehradský kodex - korunovační evangelistář Vratislava II. z konce 11. století - je nejcennějším rukopisem v naší republice, je ceněn na 1 mld. Kč.
V listopadu loňského roku byl poprvé v novodobé historii restaurován. K restaurování došlo po několikaletém zkoumání pergamenů a zkoušení různých postupů péče o iluminované rukopisy.
Restaurátorské práce byly soustředěny zejména na fixaci barev. Šlo však jen o minimální zásahy, v řádech milimetrů, pracovalo se s mikroskopem a po malých kapičkách se vyplňovaly dutiny pod malbou. Barevné pigmenty jsou takto vlastně „přilepeny“ zpět k pergamenu.
Zajímavostí byla také příprava fixativa, vzniklo smíšením dvou přírodních látek a to tzv. vyziny, což je klíh z plovoucího měchýře jesetera a tragantu, což je gumovitý roztok, vytékající z některých rostlin, rostoucích např. v Íránu. Tyto ingredience jsou známy z historických receptářů malířských mistrů.
Restaurátorské práce probíhaly zhruba měsíc a v současné době již čeká v trezorové místnosti v Klementinu (jen málo pracovníků knihovny tuší, kde se trezorová místnost s těmi největšími písemnými poklady nachází), aby byl Vyšehradský kodex 31. ledna 2015 (pouze 1 den!) představen po mnoha desetiletích veřejnosti v rámci výstavního projektu v Zrcadlové kapli Klementina.
Pokud se nemůžete vystavení zúčastnit osobně, můžete využít internetu, kde si na stránkách www.manuscriptorium.com můžete nejcennější rukopis českých sbírek prohlédnout a též si přečíst jeho historický příběh.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad