Vladimír Stibor Jeřabinové hody

Venda Šebrlová 1 2015 Knihy česky

Vladimír Stibor

JEŘABINOVÉ HORY

 

Jsem hltač slov a polykač příběhů. Přečtu dvě knihy týdně a mým tématem je celosvětový boj pro terorismu, který se táhne už od padesátých let minulého století. Zvláštní téma pro ženu, že? A teď  jsem k vánocům dostala drobnou knížku poezie a týden jsem ji hýčkala v rukách.

 

Některé verše mi připomenuly japonské haiku, samozřejmě bez jejich přísné stavby. Spíše zvukomalebností a lehkostí, s jakou ilustrují svět kolem a naše nejvnitřejší tajemství.

 

Už motto je vábivé:

„Rozhodl jsem se přelstít smrt,

odkáži ti všechny své zahrady,

jeřabinové hory v dálce."

 

Vladimír Stibor  se vyučil knihkupcem a pak vystudoval gymnázium. Prošel těmi lety s otevřenýma očima a polykal srdcem slova dávných i žijících spisovatelů. Poučil se a jeho sbírky básní jsou čím mladší, tím lepší. Zapomíná na přehršli zbytečných slov a píše verše prosté jako kvetoucí tráva.

 

Není to knížka, kterou odložíte ke stovkám jiných. Na její krásnou grafickou úpravu a ilustrace (autorovy dcery Luciány) hned tak nezapomenete. Témata lásky, smrti se prolínají s tváří ironika, který dokáže spojit všechny chuti příběhu, který se ztratí a pak se vrací s tmou a vůní noci. A znovu přichází láska...

Zdá se vám, že poezie je příliš těžké čtení? Je šampaňské ve srovnání s jinými víny těžko pochopitelné?

A Stiborova poezie taky není „jen” tragická - např. v aforismu o smrti:

"Smrt nic nevidí černě.

A vidí-li, vždy se trochu vytahuje.”

 

Vydal Milan Hodek, Hradec Králové

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012