První česká kulatá známka

Lada Topinková 1 2015 Ostatní česky

První česká kulatá známka

 

Česká pošta v listopadu loňského roku vydala první českou kulatou poštovní známku.

 

Přesně po 174 letech a 210 dnech od vydání vůbec první hranaté poštovní známky světa se dnes otřásly základy filatelie a světu byla představena první kulatá známka.

Jsou na ní možné podoby fiktivního českého génia Járy Cimrmana, který nebyl jen vynálezcem vzducholodě, jogurtu, dynamitu a dalších desítek zlepšováků, z jeho hlavy pochází i kulatá známka.

Známka vyšla ve dvou provedeních. První nese nominální hodnotu A, tedy 13 korun, a byla vydána na přepážkovém listě obsahujícím 25 známek stejného obrazu, ale různě natočených.

Druhá známka má nominální hodnotu Z, tedy 30 korun. Na každé ze známek je jiná možná podoba Járy Cimrmana.

Jde o tzv. vlastní známku, které pošta vytváří na návrh zákazníka. Autorem námětu samolepicích známek je herec Žižkovského divadla Járy Cimrmana a výtvarník Jaroslav Weigel a o grafickou úpravu se postaral jeho syn Michal. Autorem grafické úpravy typografie písma vlastních známek je akademický malíř a grafik Petr Foltera.

Známka A byla vytištěna v nákladu 2,5 miliónu kusů, známka Z byla vytištěna v nákladu půl miliónu kusů.

 

Legenda ke vzniku kulaté známky

Jára Cimrman se jako učitel v haličské osadě Struk seznámil s dcerou místního poštmistra Erikou T. Ta se záhy stala Cimrmanovou přítelkyní a posléze i zapisovatelkou jeho myšlenek a zásad. Díky zápiskům Eriky T. víme, že Jára Cimrman nabídl rakouské c. a k. poště svůj návrh organizace poštovní služby, při níž bylo k dopravě spěšných zásilek využito polního dělostřelectva. Výhodou této novinky bylo, že zásilka dopadla během několika vteřin na příslušnou adresu. Nevýhodou bylo, že adresátů ubývalo. Na žádost obyvatelstva Haliče byla tato služba zrušena. Inspirován kulatým poštovním razítkem vytvořil Jára Cimrman pro tyto spěšniny i kulatou známku.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012