Češi si bez mobilu nedokážou představit svůj život

-tes- 1 2015 Ostatní česky

Češi si bez mobilu nedokážou představit svůj život - berou si ho dokonce i do ložnice

 

"Existuje jedna pravda, kterou by měl každý znát

- že v životě nelze nic dohnat."

(Christian Friedrich Hebbel)

"Lidé, slitujte se konečrně nad sebou."

(Georga Bernard Shaw)

"Člověk nemůže současně kormidlovat dva čluny."

(Africké přísloví)

 

Společnost Factum Invenio poskytuje u nás své služby již od roku 1991, kdy vznikla jako jedna z prvních soukromých agentur výzkumu trhu v bývalém Československu. Jeden z mnoha agenturních výstupů, objednaných pro potřeby virtuálního operátora Tesco Mobile, se zaměřil na současnou úlohu mobilních telefonů ve společnosti. Poznatky zjištěné agenturou a názory marketingového ředitele zadavatele Branko Guglety uvádí pod titulkem "Češky nosí mobil v podprsence a Češi ho na toaletě odkládají do úst!" příloha Prosperita Madam Business (tz) v aktuálním vydání (září 2914) časopisu Prosperita.

Češi vnímají svůj mobil jako nejvěrnějího společníka a vypínají jej proto jen 0,2 % z veškeré populace. Celých 92 % Čechů se bez mobilu cítí nesvá a má pocit, že jim někde něco "uteče". Proto si jej berou do ložnic, toalet a dalších míst, kde by je nikdo nehledal. Bez mobilu neudělají ani krok, neustále ho kontrolují, a to i ve chvíli, kdy vědí, že jim nikdo nevolal ani nepsal. Pokud dříve nosili mobily v pouzdrech, dnes je nosí bez pouzdra co nejvíce na "dosah". Zatímco ženy mají mobil nejčastěji v kabelce nebo tašce (41 %), muži pak v kapse kalhot (51 %). Jedna žena ze sta nosí mobil za ramínkem podprsenky a muži ve stejném počtu případů v ledvince.

Mobilní telefon si Češi berou dokonce i do ložnice. Na 84 % z nich totiž s mobilem spí. Téměř polovina si ho odkládá na noční stolek, necelých 10 % si ho pak navzdory varování lékařů (negativní působení trvalého elektromagnetického pole) dává pod polštář. Jaký je k tomu vede důvod? Jednak ho nejčastěji používají jako budík, a jednak - opět - chtějí mít jistotu, že kdyby jim někdo volal, telefon uslyší. Ve vedlejší místnosti si telefon odkládá jen 14 % lidí a pouhá 0,2 % dotázaných si mobil úplně vypne. Ložnice však není nejintimnější místo, kam si podle průzkumu telefon nosíme - tím je asi toaleta. Téměř polovina dotázaných nepřestává  telefonovat, když potřebují na toaletu, a stejné procento si tam telefon bere, aby byli stále na příjmu. Pokud v této místnosti již jsou, kam přístroj odloží? Nejčastěji do kapsy kalhot (26 %) nebo na podlahu ( 8,6 %). Muži pak při vykonávání potřeby drží mobil v ústech. Zajímavé je také zjištění, že při telefonování o velmi nepříjemných záležitostech (rozchod s partnerem, propuštění ze zaměstnání apod.) jen 14 % respodentů již někdy ve vzteku přístroj rozbilo.

Podle další aktuální studie jiné společnosti Nielsen se nakupování přes internet stalo také v České republice zcela běžnou záležitostí. V rámci středoevropského regionu téměř neskutečný počet 88 % spotřebitelů je využívá nebo o něm uvažuje, přičemž nejčastěji používaným zařízením pro on-line nákupy zůstávají počítače (80 % nakupujících). Nicméně 31 % respondentů používá mobilní telefon a s dalším rozvojem mobilní komunikace a dostupnosti mobilních telefonů se bude podíl mobilnch zařízení na nákupech zvyšovat. V Evropské unii již nyní používá mobilní přístroje pro svoje nákupy 33 % konzumentů.

Závěrem naše rada: Při hodnocení či dokonce rozhodování podle všech podobných výsledků agenturních průzkumů buďme vždy obezřetní. Nejen v kriminalistice, špionáži a žurnalistice platí ono pověstné "Davěra i pravěra".

(tes)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012