Představení Calgarských listů

Lada Topinková 1 2015 Naši ve světě česky

Představení Calgarských listů,

vydávaných Českým a Slovenským sdružením v Kanadě (ČSSK), pobočkou v Calgary.

Calgarské listy vychází v tištěné podobě 4x ročně.

ČSSK je pokračovatelem organizace, která byla založena v roce 1939 po Mnichovském diktátu a která měla v té době 92 poboček po celé Kanadě.

V pobočce Calgary po roce 1968 postupně převzaly od starousedlíků, kteří již žili svým calgarským životem, otěže spolku noví exulanti. Hlavní postavou byla neúnavná činnost Zdenka Fišery, který přitahoval do výboru a činnosti spolku nové exulantské dobrovolníky. …Velkou událostí calgarského sdružení bylo nastartování televizního vysílání v roce 1987 na kanálu č. 10. Zde jsme vydrželi i trpěli plných 8 let. Každých 14 dní jsme museli vyprodukovat půlhodinový pořad a odvysílat ho v Shaw televizním studiu bez ohledu na počasí, nemoce a ostatní nepřízně osudu. V tomto roce Milan Ač dostal bláznivý nápad zúčastnit se televizního vysílání a my se zbláznili s ním. Koupili jsme za spolkové peníze  videokameru Hitachi s veškerým příslušenstvím a pustili se do práce. Z tří králů, kteří toto šílené dobrodružství začínali byl jediný Zdeněk Erben, který kdysi pracoval v pražské televizi a my, ostatní dva, Milan Ač a Josef Najman jsme znali televizi pouze z domácích obrazovek. Dostali jsme malou brožurku jak se co dělá, potom nám naši sponzorovatelé indické televize, po kterých jsme měli náš pořad, ukázali základní věci a již jsme byli na „svém“. Zorganizovali jsme skupinu oddaných odvážlivců, z nichž někteří zůstali až do konce osmého roku vysílání…. (Ze vzpomínek Josefa Najmana, bývalého předsedy a stálého člena pobočky ČSSK – Calgary).

Více o CSSK a jejích pobočkách, včetně Calgarské, se dozvíte na internetových stránkách www.cssk.ca

Z historie Calgarských listů:     Kromě společenskopolitických, kulturních i sportovních, se jednou z hlavních činností ČSSK, pobočky Calgary, stalo založení českého oběžníku, který měl informovat o krajanských akcích. První čísla vznikala na kolenou, český psací stroj byl velikou vzácností. U vzniku oběžníku, později Calgarských listů stál Zdenek Fišera a Josef Najman. I přesto, že listy byly prodělečné, dotace z pokladny umožňovaly jejich vycházení 4 - 5x ročně. Listy se staly nedílnou součástí krajanského života. Lidí, kteří se podíleli na jejich vydávání, psaní a starání se o administraci byla velká řada a v současné době je tím nejdůležitějším hlavní redaktor Vladimír Mašata, který neúnavně pokračuje ve vydávání.

Ukázka z posledního aktuálního čísla Calgarských listů, které vyšlo v prosinci 2014.

Otto von Bismarck, německý kancléř v letech 1862-1890 kdysi napsal:

„Mohutnost Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny. Je třeba Ukrajinu nejenom oddělit, ale především postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bude bratr vraždit bratra.

Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí změnit uvažování jedné části velikého národa až do toho stadia, kdy bude nenávidět vše ruské. Vše ostatní je jenom otázka času"

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012