Teror nejen v Paříži

Venda Šebrlová 1 2015 Aktuality česky

Teror nejen v Paříži

 

Je to tak hrozný dějinný předěl... Stejný, jako byl pro Američany nálet na dvojčata 11. září 2001 v New Yorku. Jenže nám se zdálo, že Amerika je daleko a těch pár problémů, které řešila Evropa v souvislosti s  militantními Muslimy - od čeho máme policii a tajné služby?

Při vší úctě k našim ochranným silám, po letitých zkušenostech s  masivním přistěhovalectvím muslimských obyvatel má Francie jistě mnohem větší zkušenosti s násilím. Jenže teroristické akce se nedají předvídat a jsou čím dál promyšlenější.

Jsme zvyklí vidět v televizi záběry z arabských států, kde se proti nemuslimům odpalují sebevrazi. Teď jde o víc: o promyšlené a velmi profesionální akce. Nikdo neví, kde a co se stane. V jiném městě, v jiné redakci, v jiném úřadu... A jiném městě?

Jsme na pokraji panického strachu. V Česku není nijak silná arabská komunita. Pokud jsou s ní problémy, tak kvůli otevřeným střetům s jiným chováním, oblékáním. V evropském měřítku tedy nic tragického. Jenže do Evropy prchají denně stovky muslimů ze severní Afriky a nesou s sebou svoji kulturu. Je třeba vymezit hranice: jste v jiné, demokratické zemi. Musíte respektovat její zákony a pokud budete nespokojení, ptejte se.

Problém je obrovský v tom, že radikální muslimové chtějí zabíjet a věří, že tím chrání víru. (A navíc je čeká nebe, pokud padnou.) Jenže je to naopak. Proti muslimům svými skutky staví do obranné pozice lidi jiných náboženství a názorů. Radikalizace hrozí a sankce tomu budou odpovídat. V Sýrii a Iráku bojují totiž nyní stovky Evropanů, z nichž mnoho se vrátí domů a budou dál vraždit ve jménu Alláha.

Nabízí se tradiční otázka: Qui bono? Komu slouží tento čin? Alláhovi určitě ne. Stane se symbolem teroru, bezuzdné surovosti a státy Evropy se pochopitelně budou bránit.

Takže znovu: komu bude sloužit tato spirála násilí?

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012