Stres mezi lékařem, pacientem a zdravou osobou

Felix Irmiš
Stres mezi lékařem, pacientem a zdravou osobou
Příklady, příčiny, psychosomatika, etika
Psychiatr Felix Irmiš se vždy zajímal i o psychosomatickou a alternativní medicínu (homeopatii) . Po roce 1989 tyto možnosti medicíny praktikoval. Zajímal se –bohužel na rozdíl od mnoha jiných lékařů – i o vztahy mezi lékaři a pacienty.
Tato knížka je právě o tom. Je z části určena lékařům, ale je zajímavá i pro laiky, kteří sice nemusí v některých případech rozumět latinským lékařským výrazům, nicméně, pochopí , že i lékař je jen člověk, který má své nálady a možnosti a stejně jako lékař by měl chápat individualitu různých pacientů.
Toto je informace nakladatelství:
Komunikace mezi lékařem, pacientem a zdravým člověkem se při důrazu na pomocné objektivní diagnostické metody spíše zhoršuje. Není vždy přímý vztah mezi laboratorními hodnotami, klinickým stavem a subjektivními potížemi, jejichž průběh a intenzita se podrobně nemusí sledovat. Pohled vědecký, stanovisko praktické medicíny a individuální zkušenost pacienta se mohou lišit, což může vyvolávat stresové situace. Ty jsou závislé též na osobnosti lékaře i pacienta, emocích, temperamentu, poruchách informace, různých interpretacích výsledků, na neznalosti přesné diagnózy a individuální reakce pacienta na nemoc a léčbu, etice, neznalosti životního příběhu pacienta a jeho sociálního prostředí aj. Práce uvádí řadu příkladů zátěžových situací a stresových výroků mezi lékařem, pacientem a zdravou osobou. Hledá příčiny uvedených nedostatků a upozorňuje na často méně podrobný rozbor dynamiky nemoci. Monografie rozebírá též spirituální (duchovní) přístup v psychosomatické medicíně z biopsychosociálního pohledu a popisuje význam spirituality pro hledání smyslu života pacienta, adaptaci, humanitu, etiku a zlepšení vztahu lékař - pacient.
Toto je obecná informace. Zajímavé jsou v knížce příklady chování a jednání lékařů, pacientů a zdravých mezi sebou. Některé působí až humorně. Jsou rozebírané stresové situace, které vznikají u doposud neujasněných diagnóz, kdy pacient chodí od lékaře k lékaři a dostane se i na psychiatrii. Situace, kdy lékař slyší různé názory na svoji nemoc a nakonec hledá pomoc u léčitele. Jsou rozebírané též psychosomatické nemoci, které vedle určité dispozice pacienta jsou vyvolané různými životními stresovými zátěžovými situacemi. Co mne nejvíce zaujalo, byla třetí část knížky s názvem Spiritualita v medicíně. Spiritualita (duchovnost) není totéž co religiozita (studium náboženství), i když má s ní mnoho společného. V současnosti se řada, zejména mladých lidí o spiritualitu zajímá a hledá něco, co přesahuje racionální smyslové vnímání (transcendence), má vztah k víře, etice, a zlepšuje adaptaci v chaosu současného světa. Je řada alternativních psychoterapeutických metod, které vychází se spojení těla, mysli a ducha, a které mají uklidňující, smysluplný význam pro život člověka. Knihu by měli číst lékaři i pacienti, kteří se o téma vztahů s lékaři zajímají.
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad