Stalo se v prosinci ... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 1 2015 Ostatní česky

Stalo se v prosinci ... a stojí za pozornost

 

Až do konce prosince jsme znovu prožívali den po dni sametovou revoluci. Noviny, rozhlas i televize nám připomínaly, co se stalo a jak vývoj v naší zemi byl na vážkách. To, že se Václav Havel stal prezidentem jistě bylo dohodnuto nastupujícími politiky s těmi odstupujícími - nic lepšího však naši zemi nemohlo potkat. Díky za to, že nás inspiroval ke slušnosti! Některé hodnoty totiž přetrvávají staletí. To Miloš Zeman se s takovými prkotinami nezdržuje! Své nahlas protestující odpůrce nazval neandrtálci. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček si svoje peníze opravdu zaslouží, když neustále vysvětluje jeho sprosťárny a ví, že je pro legraci.

 

X Lepší začátek prosince by si nevymyslel ani Charlie Chaplin. Kdo vyšel z domu, upadl. Byl to největší ledový kolaps v Česku: nejezdily tramvaje, vlaky, letadla... Někde nešla elektrika, nešlo topení, nebyla voda. Všude byly ledové plochy a např. Praha zažila největší dopravní kolaps od konce II. světové války. Tramvaje, hlídané promrzlými řidiči, stály na kolejích po celém městě. Troleje vypadaly jako z pohádky, visely na jich nádherné rampouchy. (Já, protože mám křehké kosti, jsem byla rodinou dva dny zavřená doma. Protože - co pád, to sádra. Naposledy před třemi lety při cestě na koncert Mozartova Requiem. Místo v koncertní síni jsem brečela na operačním sále.)

 

X Mnohem horší bylo, že ve skladu munice ve Vrběticích na Zlínsku stále explodovaly granáty a letecké pumy. Vždycky, když se zdálo být líp, bouchlo někde něco dalšího a ani vojáci nesměli dovnitř. Přestože ministerský předseda Bohuslav Sobotka prohlásil, že sklady jsou hlídány elektroniky i fyzicky, podle místních se do areálu běžně chodilo venčit psi a sportovat. Mluví se také o sabotáži.

 

X Sledovali jsme tradiční projev prezidenta Vladimíra Putina a zažívali jsme chvíle úžasu nad jeho drzostí. On, jeho veličenstvo báťuška car, označil celý svět za nepřátele Ruska. Slíbil, že svůj lid ochrání...

 

X Počet lidí s demencí se u nás za posledních 25 let zdvojnásobil! Teď je nemocných 143 tisíc, za deset let to bude přes 200 tisíc. Že si nemoc nevybírá, svědčí i konec života bývalé ministerské předsedkyně Margaret Tchatcherové. Jejími nejčastějšími otázkami dceři bylo: Kde to jsem? Kdo jsi ty?

 

X Zemřel advokát Ilja Kubíček (69), který mj. obhajoval nejen dvojnásobného vraha Kájínka, ale také komunistické bosse Jozefa Lenárta, Karla Hoffmanna a Milouše Jakeše.

 

X Do zahraničí odchází čím dál víc lékařů. Např. ve Velké Británii jich pracuje 1 225! Lékařské platy jsou v západní Evropě minimálně pětkrát vyšší a nejsou problémy se získáním atestace v oboru.

 

X Tradiční dobrá zpráva na konec (tentokrát, přiznávám, zlomyslná!). Americký think tank Cato Institut ukončil členství Václavu Klausovi  kvůli jeho proruským postojům. Klaus přišel o důvod k chlubení. Jeho manažer prohlásil, že dopis Institutu mluví o rozporech v názorech na střední Evropu a z toho vyvozuje, že „autor neví, o čem je řeč”. Klausovy proputinovské postoje jsou obecně známy. Tento čin komentoval slovy, že je z dob komunismu zvyklý na diskriminaci kvůli svým myšlenkám. Zvláštní, že, když právě za komunistů mohl studovat v zahraničí?!

 

Přeji vám všem, přátelům Mezinárodního českého klubu a Českého dialogu, abyste ve zdraví přečkali tento rok. K tomu vám chceme pomáhat svým psaním i my!

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012