Co děláme v Bruselu?

V České škole bez hranic byla literárně výtvarná dílna se spisovatelkou Veronikou Válkovou a ilustrátorem Petrem Koplem
V sobotu 15. 11. 2014 měli žáci České školy bez hranic v Bruselu jedinečnou možnost potkat spisovatelku Veroniku Válkovou, která publikuje učebnice dějepisu, ale zároveň píše dobrodružnou beletrii pro děti. Naší škole představila knihu Egypt – v nitru pyramidy. Přijela společně s ilustrátorem svých knih Petrem Koplem. V první části proběhlo čtení ukázek, při nichž děti napětím téměř ani nedýchaly. Dozvěděly se, co jsou to hieroglyfy a pokoušely se samy nějaké vytvořit. Poté se ujal slova, a hlavně fixy, pan Kopl, který vysvětloval, jak jsou ilustrace důležité, protože jim rozumí každý, i když mluví jinou řečí. Vyhlásil pak soutěž, v níž měly děti nakreslit „smajlík“, který by vyjadřoval emoci strachu.
Pan Kopl a Veronika Válková následně vylosovali pět žáků, kteří za svého emotikona obdrželi knihu. V poslední části našeho literárního odpoledne vyprávěla paní Válková, jak je potřebné mít velkou slovní zásobu, aby se autor knih ve svých dílech stále neopakoval, ale naopak aby byl co nejvíce rozmanitý. Děti pak vzpomínaly, jaké různé odstíny barev existují a k čemu všemu se barvy přirovnávají. Odpoledne rychle uteklo a žáci byli nadmíru spokojení. Nasvědčoval tomu i fakt, že všechny knihy, které Veronika Válková s sebou přivezla, se rozprodaly, a děti si tak domů odnášely krásnou vzpomínku s podepsanou knihou. Ještě jednou děkujeme jak Veronice Válkové, tak ilustrátoru Petru Koplovi, že nás navštívili, a těšíme se, až za námi zase někdy přijedou, aby nám představili svou další knihu.
Alžběta Trtková, ČŠBH Brusel
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad