Cesta za svobodou

Venda Šebrlová 12 2014 Knihy česky

Milan Matějček

Cesta za svobodou

 

Dokázal to, na co jsme s manželem neměli odvahu: emigrovat. Do poslední chvíle se s manželkou postarali o rodiče a pak s dvěma malými dětmi odjeli přes Jugoslávii do Kanady. Cesta to byla složitá a ani život na druhém konci světa nevypadal růžově. Ale byli svobodní a zdálo se, že už svou rodnou zemi neuvidí.

Rodiny Milana i Jarmily byly po roce 1948 perzekuovány a protože bolševici se řídili heslem, že jablko nepadá nepadá daleko od stromu, děti nesměly studovat. A jejich vnuk nemohl na základní škole chodit na angličtinu, protože rodiče nebyli v KSČ.

Opustili tedy Československou socialistickou republiku. S dětmi se mnohokrát stěhovali za prací. Báli se, že ztrátou rodného jazyka přijdou o kořeny, podstatu a vědomí sounáležitosti. Přežili a jejich děti se cítí v Čechách cizí.

Matějček tak sugestivně popisuje rodinné útrapy na cestě ke klidnému a smysluplnému životu, že se neubráníte úvahám: dokázali bychom to? Máme dost elánu? Jsme dost inteligentní na to, abychom obstáli v konkurenci lidí jazykově i znalostně lepších? Matějčkovi to odkázali!

O to větší je pak čekalo zklamání v devadesátých letech. Spousta bolševiků jen vyměnila jazyk schůzí za jazyk revoluce. „ Já myslel, že si lidé budou pamatovat, jak rozhodovali o našich životech, o našich dětech a jak jsme se jich všichni báli! Jak je možný, že jsou zas ve vysokejch funkcích? Nikdo jim přece nechce ubližovat, ale ať zalezou někam pod stůl!”

Hodně síly stály Milana a Jarmilu soudy o dům, který bolševici zabrali po jejich emigraci. To už všichni pamatujeme, ty nekonečné tahanice kdo má jaké právo.

Cesta za svobodou stála autora a jeho rodinu kus života. Teprve při četbě této knihy si uvědomujeme, jak složitý je život, když si jej můžeme řídit sami. Podobné příběhy se už (doufám!) opakovat nebudou, ale vědět bychom o nich měli! Je to část velmi důležitých dějin naší země.

(Poznámka ES: a pokud je tato kniha stejně tak čtivě napsaná jako jeho první knížka co zde vyšla pod názvem Umřít se má na lačno, už se těším, jak ji zítra vyškubnu recenzentce z ruky a ponořím se do čtení.)

 

Vydalo nakl. Lidové noviny

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012