Poslanci do ulic!

Zdenek Reimann 12 2014 Aktuality česky

Poslanci do ulic!

Politikon Zdenka Reimanna

Sociální demokraté přišli s další, celkem už pátou variantou možného růstu platů politiků: od příštího roku by mohly tvořit zhruba 80 procent platů soudců. Poslanec by si polepšil téměř o 10 procent, asi pět a půl tisíce měsíčně. Pokud se politici nedohodnou, platy jim od nového roku automaticky vzrostou o 26 procent. Což je asi 14.000 Kč navíc.

Kdybych byl jedním z nich, za ty peníze bych se raději nedohodl. Takový pasivní příjem je daleko lepší, než aktivní, i když si to tam vážené poslankyně a poslanci v lavicích tvrdě vysedí. Ale já bych jim nedal nic, nechal bych je jít pěkně do stávky. Ať se třeba procházejí po Praze s transparenty „Za spravedlivé mzdy,“ „Férovou odměnu za náročnou práci,“ „My se nedáme, Parlament raději zbouráme,“ „Za lepší zítřky!“

Třeba se k nim Praha i celý národ přidají a budeme nakonec stávkovat všichni. Konečně bychom táhli za jeden provaz. Skoncovali bychom se sloganem My a oni. Snad by se nám i povedlo nechat poslance jejich hříchy a neskonalá provinění přímá i nepřímá si odsedět. Mohli by být klidně v jedné velké cele všichni dohromady, aby nevyšli ze cviku. Nás osm milionů opomíjených by konečně mohlo být bráno vážně. Do nového Parlamentu bychom dali za každý kraj předsedy dvou vítězných stran a příslušného hejtmana. Hlasovalo by se jen jednou týdně. Postavili by vládu ne ze sebe, ale z lidu, z nás.

Senát bychom asi zatím nechali jak je, jen bychom stanovili minimální věk na 50 let, aby tam neseděly děti. Rada starších nebo moudrých se vždy v dějinách osvědčila, dejme jí znovu šanci. Pana Babiše bychom ale určitě nechali financovat a odsouhlasili, že každý ministr financí má v případě těsných výsledků rozhodující druhý hlas.

Pana prezidenta bychom dali k sedícím poslancům a nechali nový Parlament zvolit nového. Možná se síla opomíjených opravdu nakonec projeví?

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012