Lípa Václava Havla

11 2014 Dějiny česky

Dalším památným stromem v Praze je strom docela mladý. Jak ke své "památnosti " přišel?

Na Maltézském náměstí na Malé Straně najdeme pozoruhodnou lípu připomínající našeho někdejšího prezidenta Václava Havla.

Prvního května 2014 na počest výročí 10. od vstupu do Evropské unie byla okolo lípy odhalena „Lavička Václava Havla“. Je tvořena stolečkem okolo kmene stromu s dvěmi křesílky, která jsou zdobena havlovským symbolem, červenými srdíčky a má sloužit k setkávání a dialogu v duchu životních postojů někdejšího prezidenta. S myšlenkou vybudovat pamětní místo věnované Václavu Havlovi přišel český velvyslanec ve Spojených státech amerických Petr Gandalovič. Ten oslovil architekta a designéra Šípka s žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo, inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta. Slavnostního odhalení se zúčastnili mnozí Havlovi blízcí a přátelé, třeba Ladislav Špaček, Martin Bursík, Dana Němcová, Jiřina Šiklová. Samozřejmá byla účast Dagmar Havlové a dorazil i Karel Schwarzenberg či tehdejší primátor Prahy Tomáš Hudeček.

Lípa s posezením vyzývajícím k dialogu nebyla odhalena jen v Praze. Obdobné pomníky nalezneme například v Barceloně, Dublinu či Washingtonu. Prostor je doplněn o vysvětlující tabulku. Pro svoji hodnotu a silné poselství bude lípa v blízké době zařazena do celopražské databáze významných stromů, kterou můžete nalézt na www.prazskestromy.cz.   Mimochodem 18. prosince uběhne již třetí rok od prezidentova úmrtí. Přejme lípě ať nese desítky let ideály významného státníka, kterých bychom se měli držet.

 

Text a foto: Aleš Rudl

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012