Z Chrastavy do Vídně

Krásná výstava s podtitulem Josef Führich (1800 – 1876)
v Salmovském paláci v Praze, představuje malíře a grafika nazarénského stylu, především náboženských témat. Autora, který v dějinách českého malířství předminulého století byl dosud opomíjen.
Rodiště - Vlivy
Autor se narodil v Chrastavě ve zbožné rodině Wenzela Fuhricha: mezi jedenácti sourozenci byla i budoucí malířka Marie Antonie. Mládí, spjaté se zdejší německy mluvící komunitou, šlo u něj ruku v ruce s kreslířskými a malířskými počátky: souvisely s jeho otcem, známým umělecko-řemeslnou činností i mimo kraj. Již roku 1819 vystavil Josef v Praze dva obrazy, které vzbudily velkou pozornost. A podpora chrastavského hraběte Clam-Gallase umožnila mladíkovi studovat na pražské Akademii u J. Berglera. V tomto prostředí začala dráha budoucího umělce, považovaného za velmi nadaného.
Praha - Evropa
J. Fuhrich pracoval na výzdobě řady kostelů a ilustroval díla německých romantiků: Goetha, Schillera, Tiecka, Wielanda aj. S novými proudy německého umění i vlivy středověkého hledal nové přístupy v náboženské tématice. Jeho kresby knížete Metternicha, který mu proto finančně umožnil studijní pobyt v Římě i cesty po Itálii. Josef se zde setkával s německými nazarény a katolickými romantiky. F. Overbeck ho pozval ke spolupráci na výzdobě vily Massimi. Roku 1831 se vrátil do Prahy, následně se oženil s Franziskou Gassner. Od dvacátých let 19. století patřil Fuhrich moderním pojetím malby k předním vlasteneckým malířům a představitelům romantismu.
Vídeň - Titul
Na pozvání hraběte Metternicha přesídlil roku 1834 trvale do Vídně. Spravoval Lambergovu galerii: nakupoval pro ni obrazy hlavně v Benátkách. Roku 1840 jmenován profesorem historické kompozice na vídeňské Akademii. Kresebné cykly a ilustrace, velká olejová plátna s náboženskými tématy ho v té době proslavily. R. 1848 odjel do Čech: snažil se tu pracovat. Od roku 1851 zpět ve Vídni na Akademii vychoval řadu malířů a měl následovníky. Důležitý byl rok 1861: s vyznamenáním byl i povýšen do šlechtického stavu (titul „rytíř“). Poslední velkou prací mistra byl návrh barevných oken pro vídeňskou katedrálu sv. Štěpána (1872).
Výstava - Význam
Josef Führich tvořil kreseb a plátna v charakteristickém stylu: především pro kostely v Čechách a v Rakousku. Napsal úvahy a eseje, jež zčásti vyšly v knize O umění. Jeho tvorba je důkazem měnící se představy o uměleckém pojetí i národnostní příslušnosti umělců.
Výstava (do 25. ledna 2015) jej představuje jako tvůrce, který ovlivnil české výtvarné umění, ale i vídeňské. Je zastoupen ve stálé expozici Umění 19. století – části Vídeňské malířské a České malířské školy. Obě výstavy otevřeny v Salmovském paláci v Praze.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad