Politikon Zdenka Reimanna

Na politické scéně se nevyjasňuje jako obvykle, stále se mlží a zapínají mlhovky, abychom na své vlastní svinstvo lépe viděli a sváděli vinu za něj na někoho jiného. O našem veselém prezidentovi netřeba mluvit. Jeho jméno je pro příliš mnohé červeným šátkem, který by s radostí aktivoval svaly ruky s pěkně tlustým bodcem na konci. Jeho hradní mluvčí by měli skončit v jámě lvové; prezentovat prezidentské vulgarismy jako pokus o smysluplnou debatu o krásách českého jazyka je snad to nejidiotštější, co z lůna hrdých českých králů národa českého kdy vyšlo.
Ale jsou tu zajímavější věci, o kterých možno mluvit. V lidu bublá polévka přímodemokratických snah, tedy je tu řada zajímavých lidí a lidiček, kteří se snaží nastolit přímou demokracii, neb ta, kterou máme, je „sepsaná parlamentem a občanům vnucená.“ (Jiří Polák).
Pan Jan Piroutek tvrdí, že „soukromý majetek je neustále atakován, drze daněn, jako by bylo zločinem něco poctivě vlastnit. V dnešní době i většina dělníků má svůj soukromý majetek, domeček, zahrádku, auto , … pilu, svářečku …. o který by určitě nechtěla přijít. Náš stávající systém je pln hloupostí, jako je např. legalita násilím vymáhaných daní, které lid nikdy neodsouhlasil, nezodpovědnost prezidenta, politická (ne)zodpovědnost stran, hnutí, úřadů … bez okamžitých záporných zpětných vazeb. Volbu stran není možné dovolit, když strany i hnutí jsou kolektivní, tedy kolektivně nezodpovědné entity. Nárůst počtu úřadů a úředníků je potřeba vážit na lékárenských vahách! Každý jeden z nich nás v průměru stojí ročně přes jeden milion Kč… “
A jsou tu mnozí další se zajímavými názory. Shlukují se v různých místních hnutích pod roztodivnými názvy, aniž mají přehled o celkovém stavu věcí veřejných. Často jim jde jen o právo zasadit či pokácet strom na svém nebo obecním a souvislosti s přetvářejícími se hodnotami dnešní doby ignorují. Stále více lidí nezapíná celý den televizi, protože sledovat producírování se hloupých politiků uprostřed vlezlých reklam nebaví. V rámci vyváženého zpravodajství pustí televize či rádio proruský projev prezidenta Zemana nebo našich věrných komunistů a vzápětí komentář nějakého západního zpravodaje, aniž se pokusí formovat v národě ponětí o našich euroatlantických židovsko-křesťanských hodnotách, s kterými jsme došli až do dneška a musíme vydržet jako tenkrát, když armády islámské Osmanské říše tábořily pod Vídní.
Ale na jaře se rýsuje kongres, nebo alespoň shromáždění malých přímodemokratických stran, hnutí a spolků, kde se budou jejich šéfové snažit sjednotit se a vytvořit asi osmimilionovou sílu opomíjených. A začne snad tolik potřebné tóčo. Přihlaste se v redakci, pošleme více informací.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad