Biskup Malý připomene osud Natálie Gorbaněvské

Ve čtvrtek 27. listopadu 2014 od 17.00 hodin bude biskup Václav Malý v kostele sv. Vojtěcha ve Vojtěšské ulici v Praze sloužit mši svatou za Natálii Gorbaněvskou. Od 19.00 hodin poté v Knihovně Václava Havla v nedaleké Ostrovní ulici proběhne setkání nad její poezií. Vzpomínkovou akci pořádá iniciativa Strategie 31 (CZ) a Knihovna Václava Havla.
Natálie Gorbaněvská
(zemřela 29. listopadu 2013) byla významnou ruskou disidentkou, básnířkou a překladatelkou. V České republice je známa především díky své účasti na demonstraci proti okupaci Československa, která se konala na Rudém náměstí v Moskvě 25. srpna 1968. Na místě nebyla zatčena jen proto, že s sebou měla své tříměsíční dítě. Rok po slavném protestu „osmi statečných“ však byla odsouzena k nucenému pobytu v psychiatrické léčebně, ve které strávila tři roky.
O důvodech svého činu později napsala: „Když na náměstí nutí jít / stud, ne lov plané slávy, / péče o státní monolit / člověka nezastaví. // Pak nedrtí jak stalaktit / v moskevském provedení / ten rodný kolektiv a lid, / zběsile pobouřený. “ (přeložil Milan Dvořák). Právě za tento protest byla letos vyznamenána řádem Bílého lva in memoriam, který je 28. října každoročně udílen prezidentem republiky. I po své emigraci do Francie v roce 1975 až do své smrti Gorbaněvská veřejně působila a hájila lidská práva a svobodu slova. V posledních měsících života se zabývala opomíjenými příběhy nespravedlivě odsouzených Rusů. Více na www.vaclavhavel-library.org
Aleš Pištora, tiskový mluvčí
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad