Rok české hudby v prosinci

Jedenáct měsíců uteklo jako voda, mnoho not bylo odehráno pod symbolem Roku české hudby. Zbývá poslední dvanáctina. Podívejme se tedy, jaká výročí a události nás čekají v prosinci. Nejprve ale připomeňme ještě jedno, na které se v listopadu nedostalo. Tehdy před deseti lety bylo v Praze znovu otevřeno České muzeum hudby – přesunuté do unikátní budovy v Karmelitské ulici. Patří do rodiny Národního muzea a shromažďuje jedny z nejvýznamnějších hudebních sbírek v Evropě. Pořádá tematické výstavy a ve svých prostorách hostí také mnoho hudebních událostí nejrůznějších žánrů. Zajděte se podívat!
Národní divadlo v Brně bylo slavnostně otevřeno 6. 12. 1884 – před 130 lety.
V tehdy převážně německém Brně to byl důležitý krok k vytvoření podmínek pro pěstování české činohry. Dnes hraje dnes v budově Mahenova divadla (činohru), v Janáčkově divadle (operu a balet) a v Redutě (menší formy).
Fidlovačka, zpěvohra (fraška) Františka Škroupa a J. K. Tyla měla premiéru před 180 lety 31. 12. 1834.
Zazněla v ní poprvé píseň Kde domov můj. Později se píseň stala českou národní hymnou. Její autor, František Škroup, skladatel a dirigent, po neshodách v Čechách odešel jako kapelník k opeře v Rotterdamu, kde později zemřel a je zde pochován.
Jiří Šlitr zemřel před 45 lety, 26. 12. 1969
za nevyjasněných okolností na otravu svítiplynem Člen legendární autorské dvojice s J. Suchým, klavírista, zpěvák a herec, ale i doktor práv a nositel typické černé buřinky, která spolu se slamákem J. Suchého symbolizuje dodnes divadlo Semafor. Autor mnoha melodií, které doslova zlidověly.
Josef Bohuslav Foerster se narodil před 155 lety, 30. 12. 1859.
Významný skladatel a pedagog i hudební kritik a spisovatel (zemřel 29. 5. 1951). Jeho žena Berta Lautererová byla proslulou operní pěvkyní, Foerster ji následoval kvůli jejím angažmá do Hamburku i do Vídně, od r. 1918 působil v Praze. Proslul zejména jako skladatel sborové tvorby, ale jeho rozsáhlá tvorba komorní a další by zasloužila větší pozornost.
Hudební události v prosinci:
3. 12. zahajuje v Muzeu Bedřicha Smetany nová výstava – čestné diplomy a dary Bedřichu Smetanovi. K vidění budou dekorativní diplomy či čestné taktovky a stříbrné věnce…Exponáty budou poprvé vystaveny jako ucelený soubor.
9. 12. od 18 hod. se zde koná klavírní koncert, na kterém zazní původní skladby B. Smetany pro čtyřruční klavír a jeho čtyřruční klavírní úpravy vlastních děl (Shakespearovský pochod, Smyčcový kvartet "Z mého života", předehra k Prodané nevěstě) nastudované speciálně pro tento koncert. Marie Al-Ashabová a Jan Lukš - klavír. Vstup volný.
17. 12. - oficiální slavnostní ukončení Roku české hudby Gala koncertem v O2 aréně
Vystoupí na něm s áriemi z českých oper Ramón Vargas, Eva Urbanová, Ana María Martínez a Adam Plachetka. V druhé části koncertu pak spojený orchestr z členů českých profesionálních orchestrů za řízení Jakuba Hrůši uvede 9. symfonii Antonína Dvořáka „Z Nového světa“.
A co přinese v hudbě rok 2015?
Již nyní začal předprodej na jubilejní, 70. ročník mezinárodního festivalu Pražské jaro. Jubilejní ročník má akcent na symfonická díla Johannesa Brahmse, Gustava Mahlera a Dmitrije Šostakoviče, (zde v duchu připomenutí konce II. světové války). Představí se mimořádně silná sestava zahraničních symfonických orchestrů v čele se svými šéfdirigenty. Petrohradská filharmonie, Royal Liverpool Philharmonic, Budapest Festival Orchestra a další. Těšit se můžeme i na řadu vynikajících sólistů.
Hudba spojuje národy – byl výrok zakladatele Pražského jara, dirigenta Rafaela Kubelíka. Dodejme, že i lidská srdce – a proto si přejme i v roce příštím co nejvíce takových krásných spojení.
Martina Fialková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad