Rok české hudby v prosinci

Martina Fialková 11 2014 Kultura česky

Jedenáct měsíců uteklo jako voda, mnoho not bylo odehráno pod symbolem Roku české hudby. Zbývá poslední dvanáctina. Podívejme se tedy, jaká výročí a události nás čekají v prosinci. Nejprve ale připomeňme ještě jedno, na které se v listopadu nedostalo. Tehdy před deseti lety bylo v Praze znovu otevřeno České muzeum hudby – přesunuté do unikátní budovy v Karmelitské ulici. Patří do rodiny Národního muzea a shromažďuje jedny z nejvýznamnějších hudebních sbírek v Evropě. Pořádá tematické výstavy a ve svých prostorách hostí také mnoho hudebních událostí nejrůznějších žánrů. Zajděte se podívat!

 

Národní divadlo v Brně bylo slavnostně otevřeno 6. 12. 1884 – před 130 lety.

V tehdy převážně německém Brně to byl důležitý krok k vytvoření podmínek pro pěstování české činohry. Dnes hraje dnes v budově Mahenova divadla (činohru), v Janáčkově divadle (operu a balet) a v Redutě (menší formy).

Fidlovačka, zpěvohra (fraška) Františka Škroupa a J. K. Tyla měla premiéru před 180 lety 31. 12. 1834.

Zazněla v ní poprvé píseň Kde domov můj. Později se píseň stala českou národní hymnou. Její autor, František Škroup, skladatel a dirigent, po neshodách v Čechách odešel jako kapelník k opeře v Rotterdamu, kde později zemřel a je zde pochován.

Jiří Šlitr zemřel před 45 lety, 26. 12. 1969


za nevyjasněných okolností na otravu svítiplynem Člen legendární autorské dvojice s J. Suchým, klavírista, zpěvák a herec, ale i doktor práv a nositel typické černé buřinky, která spolu se slamákem J. Suchého symbolizuje dodnes divadlo Semafor. Autor mnoha melodií, které doslova zlidověly.

Josef Bohuslav Foerster se narodil před 155 lety, 30. 12. 1859.

Významný skladatel a pedagog i hudební kritik a spisovatel (zemřel 29. 5. 1951). Jeho žena Berta Lautererová byla proslulou operní pěvkyní, Foerster ji následoval kvůli jejím angažmá do Hamburku i do Vídně, od r. 1918 působil v Praze. Proslul zejména jako skladatel sborové tvorby, ale jeho rozsáhlá tvorba komorní a další by zasloužila větší pozornost.

Hudební události v prosinci:

3. 12. zahajuje v Muzeu Bedřicha Smetany nová výstava – čestné diplomy a dary Bedřichu Smetanovi. K vidění budou dekorativní diplomy či čestné taktovky a stříbrné věnce…Exponáty budou poprvé vystaveny jako ucelený soubor.

 

9. 12. od 18 hod. se zde koná klavírní koncert, na kterém zazní původní skladby B. Smetany pro čtyřruční klavír a jeho čtyřruční klavírní úpravy vlastních děl (Shakespearovský pochod, Smyčcový kvartet "Z mého života", předehra k Prodané nevěstě) nastudované speciálně pro tento koncert. Marie Al-Ashabová a Jan Lukš - klavír. Vstup volný.

17. 12. - oficiální slavnostní ukončení Roku české hudby Gala koncertem v O2 aréně

Vystoupí na něm s áriemi z českých oper Ramón Vargas, Eva Urbanová, Ana María Martínez a Adam Plachetka. V druhé části koncertu pak spojený orchestr z členů českých profesionálních orchestrů za řízení Jakuba Hrůši uvede 9. symfonii Antonína Dvořáka „Z Nového světa“.

A co přinese v hudbě rok 2015?

Již nyní začal předprodej na jubilejní, 70. ročník mezinárodního festivalu Pražské jaro. Jubilejní ročník má akcent na symfonická díla Johannesa Brahmse, Gustava Mahlera a Dmitrije Šostakoviče, (zde v duchu připomenutí konce II. světové války). Představí se mimořádně silná sestava zahraničních symfonických orchestrů v čele se svými šéfdirigenty. Petrohradská filharmonie, Royal Liverpool Philharmonic, Budapest Festival Orchestra a další. Těšit se můžeme i na řadu vynikajících sólistů.

Hudba spojuje národy – byl výrok zakladatele Pražského jara, dirigenta Rafaela Kubelíka. Dodejme, že i lidská srdce – a proto si přejme i v roce příštím co nejvíce takových krásných spojení.

Martina Fialková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012