Moje maminka, občanka mnoha států

A také odpověď na otázku, kam patříš?
Ó, tahle komplikovaná Evropa s její tolik komplikovanou historií. Hlavně pak v jejím středu, v jejím srdci, kde jsem se já, ale přede mnou moje maminka, narodila. Vždycky jsme byli v cestě nějakým pochodujícím armádám mezi Východem a Západem.
To je jeden z hlavních důvodů, proč moje maminka byla občankou několika států, ač se stěhovala jen párkrát a vlastně nikdy nepřekročila hranice státního uskupení Československo, do kterého se narodila...
Budete překvapeni, co se všechno může stát, když žijete uprostřed Evropy, v jejím srdci.
Moje maminka se narodila brzy potom, kdy se tatínek vrátil z válečných polí první světové války. Byla 4. z 10 dětí, které moje babička Pavlína přivedla na svět. Jenom 4 přežily krutý úděl novorozenců v tehdejší nejchudší části republiky ve slovenské Kysuci a dožily se dospělosti.
Její tatínek, můj dědeček, byl velice šikovný a fajnový truhlář, ale po léta dělal jenom rakve. I pro svoje děti. Jenom když měl velké štěstí, mohl udělat nějaký ten stůl nebo truhlu pro novomanžele, či kolébku pro děťátko.
To byl hlavní důvod, proč poslat moji maminku, hned jak skončila základní školu v 8. třídě, ve 14 letech pořád ještě dítě, do světa. Samotnou. Na druhý konec země, do severních Čech, kde lidé mluví jiným jazykem, jsou „bohatí“ a koukají se svrchu na chudé Slováky. Ale mají je rádi na práci. Mohou je platit minimálně za jejich tvrdý výkon. Pro moji maminku to bylo 80 Kčs měsíčně s bytem a jídlem.
Byla deprese a druhá světová válka už byla na obzoru.
Maminčin nový zaměstnavatel řekl té malé vyděšené holce, která sama nechápala, jak to dokázala dorazit bez úhony až sem: „Ta světýlka tam v dálce na horách už jsou Němci.“
Moje maminka byla maličká, hubená, oblečená do kysuckého kroje, měla dlouhý cop až pod pás a strašně se jí stýskalo. Proplakala celé noci.
Její první zaměstnavatel se o nic moc dobře nestaral. Její tzv. pokojíček bylo ve skutečnosti místo nad stájemi, s okny bez skla, kam foukal vítr a sníh. Její jediné topení byl dech krav a koní, kteří spali pod ní. Byla samozřejmě zima, protože rok služebných končil na Vánoce a začínal na sv. Štěpána 26. prosince.
Byla zaměstnána jako děvče pro všechny práce.
Práce to byla tak těžká, že maminčino tělo nemělo sílu růst a uzrát. Bylo jí téměř 18 a stále ještě nebyla žena.
Vera Sourada, Galveston, USA
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad