Studenti se ohlédli za divokými 90. léty

Olga Szymanská 11 2014 Dějiny česky

Studentské hnutí Inventura demokracie vystoupilo s novou aktivitou

V pondělí 17. listopadu 2014 byla v Sametovém centru v Cihelné ulici zahájena výstava rozhovorů s pamětníky o událostech roku 1989 a tzv. divokých 90. let. Sborník rozhovorů připravila studentská iniciativa Inventura demokracie. Jejím cílem je zhodnotit první čtvrtstoletí od listopadového převratu.

 

„Dvacet pět let je doba, kdy události ještězůstávají v živé paměti, ale už se na ně lze dívat se zdravým odstupem. Rozhodli jsme se k pětadvacátému výročí sametové revoluce sestavit sborník rozhovorů s osobnostmi, které na podobu revoluce a 90. let měly přímý vliv, nebo aspoň zasvěcený pohled, a přitom nejsou často slyšet v médiích“, uvádí projekt Inventura devadesátek studentská iniciativa.

Ve sborníku rozhovorů nechybí jména jako Petr Pithart, Tomáš Ježek, Dušan Tříska nebo Hana Marvanová. Aktivisté se pokusili poodhalit podstatu kupónové privatizace, krize ODS v roce 1997 i příčiny vzniku opoziční smlouvy.

 

„Projekt Inventura devadesátek začal vznikat na jaře roku 2013, kdy jsme sami mezi sebou začali diskutovat, kam až sahají kořeny současného často neutěšeného stavu politického života v České republice. Neaktivita v oblasti občanského života bývá interpretována jako pokračování traumat Mnichova a srpna '68 a celkového udupání společenského ducha začtyřicetileté období komunismu, především doby normalizace“, vysvětlují důvod vzniku členové Inventury demokracie.

 

Prvotní úžas zároveň vystřídalo přesvědčení, že k pochopení současné situace je nutné se podívat, na jakých základech systém politického a obecně společenského života stojí. Jak se vypořádávaly bezpečnostní složky se spolupracovníky StB? Jaká byla nálada v naší společnosti a kam se poděly ideály sametové revoluce? Jak jsme se tedy jako společnost vyrovnali a vyrovnáváme se svou nedávnou minulostí? Jedním z nejvýraznějších politických kroků posledních let byla bezpochyby amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Ta mimo jiné navždy vyloučila stíhání osob, které byly podezřelé, že v 90. letech připravily náš stát o desítky, pokud ne stovky miliard korun. Kruh divokých devadesátek“ se tak uzavřel. I proto nastalčas na seriózní diskusi o procesech ekonomické, politické a celospolečenské transformace, které položily základy současného systému.

Kontakty

Tomáš Kopečnýtel. 777092462

tom.kopecny@gmail.com

 

www.inventurademokracie.cz

www.i90.cz

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012