Oslavy plné vzpomínání a vzteku

Venda Šebrlová 11 2014 Aktuality česky

Oslavy plné vzpomínání a vzteku

 

Byl pozdní večer 17. listopadu 2014. Byli jsme na Václavském náměstí a užívali si slavnostní náladu. Koncert „Znovu 89„ byl moc a moc potřeba. Jistě jsem totiž nebyla jediná, kdo byl děsně naštvaný... Táhlo se to od rána - manifestace, shromáždění - skandování, vzpomínání, tiché usebrání i řev naštvaných lidí. Červené karty a vypískání Miloše Zemana na Albertově.

Odpoledne jsme byli na hřbitově. Od hrobu rodičů jsme celá rodina šli k Václavu Havlovi. Tam byla spousta svíček a spousta lidí. Krásné věnce i kytice (např. od ženy Dáši a Karla Schwarzenberga). Červená papírová srdíčka zapíchaná mezi kytkami. Nikdy nebudeme dost vděční za to, co pro nás Sametová revoluce udělala! Např. moje dcery mohly studovat! Objevují se (a jistě ještě budou popsány) momenty překvapivých událostí, o kterých jsme nevěděli. Ale proboha - zboříme dům, když se na fasádě objevily fleky?

Ale znovu ke koncertu: vy všichni víte, kdo tam zpíval. Vyzvednu jen dva: Vláďu Mertu a Davida Kollera. Ti s vědomím, že rozhlasový přenos poslouchají sta tisíce lidí, odsoudili chování Miloše Zemana. Závěrečné ovace Václavu Havlovi, který na ty tisíce lidí hleděl z fotografie na Národním muzeu, musely momentálního nástupce v jeho funkci pěkně naštvat. Alespoň doufám...

Prezident v posledních týdnech dělá jako ujetý. Lži, podrazy, sprostoty a zpochybňování našeho vývoje za posledních 25 let u něj vyvěrají jako z chřtánu sopky.

Asi nechce být tak rychle zapomenut, jako Václav Klaus. Když už ne v dobrém, tak ve zlém. To, že k nám pozval na lednovou návštěvu Vladimíra Putina, je vrcholem naprostého pohrdání názory těch „spodních deseti milionů”, ke kterým se Zeman při inauguraci hlásil.

Zatímco Havlovi hrozilo umačkání z lásky, Klaus si zasloužil jen pohrdavé úsměvy za své směšně neukojitelné ego. Na Zemana už létala vajíčka. Fotka na titulní straně Lidových novin (18.11.) je nádherná. Zatímco bodyguardi chrání svého zákazníka, on sám hledí na lidi s ledabylým klidem. Co mu ten póvl z ulice může? Ani se neptejte! On zná tolik sprostých slov a všechna je bez omezení vůči nám použije!

Ještě jednou díky za večerní koncert. Tam jsme všichni byli rádi, zpívali jsme, tleskali a na Zemana (aspoň na chvíli) zapomněli.

Až do dnešního rána...

Venda Šebrlová

Na obr. je dav lidí, který vystavil prezidnetovi červenou kartu

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012