Chci se dožít odsouzení Klause a Zemana, říká Martin Mejstřík

11 2014 Aktuality česky

14. 11. 18:30

Měli by pykat za to, jak naši vlast téměř 25 let řídili a do jakého stavu ji dovedli, říká studentský vůdce z roku 1989 Martin Mejstřík.

Současný stav české společnosti je podle někdejšího studentského vůdce a bývalého senátora Martina Mejstříka důsledkem především toho, že se Česko dostatečně nevypořádalo s komunistickým režimem a jeho protagonisty. Vinu mají také současný prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus, uvedl Mejstřík v rozhovoru s ČTK k 25 letům od pádu komunismu v listopadu 1989.

"Doufám, že se dočkám soudu, který odsoudí Václava Klause a Miloše Zemana za to, jak naši vlast téměř 25 let řídili a do jakého stavu ji dovedli," uvedl. Jako příklad uvedl Klausovu kontroverzní amnestii na závěr jeho prezidentského období nebo "více než kladný vztah k Putinově fašistické Moskvě". Klaus a Zeman v Česku vybudovali mafiánský systém, v němž zločin prorůstá do politiky, uvedl Mejstřík, který před patnácti lety stál u zrodu iniciativy Děkujeme, odejděte! zaměřené proti opoziční smlouvě mezi ODS a ČSSD.

Komunistické kolaboranty jsme měli vyloučit z veřejného života

Mejstříkovi na polistopadovém vývoji také vadí "čárání tlustých čar za minulostí". Podle něj bylo chybou, že protagonisté minulého režimu nebyli odsouzeni a že komunističtí kolaboranti nebyli vyloučeni z veřejného života tak, jako k tomu přistoupili Němci po druhé světové válce ve vztahu k nacistickým exponentům. Poukázal na to, že lidé, kteří bojovali proti nacismu a pak i komunismu, mají menší důchody než ti, kteří byli oporou komunistické diktatury.

S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Totální amorálnost popřevratových politických elit má podle Mejstříka společný jmenovatel - nevyrovnání se s komunistickou, zločinnou minulostí.

Mejstřík si naopak na dění uplynulých 25 letech cení všeho, co lidé dokázali čestnou a poctivou prací "navzdory pseudopravicovým a pseudolevicovým vládám těch pánů, co jsem jmenoval". "Naše země navzdory ekonomickým a politickým mafiím pomalu rozkvétá a dostaneme-li od Pána Boha ještě dalších 20, 25 let času na klidný vývoj, budeme žít v zemi, na níž budeme být moci po právu hrdi," poznamenal.

Žádný ze svých kroků za dobu, kdy působil ve vrcholné politice, by Mejstřík nezměnil. "Odvedl jsem práci, za kterou se nestydím," řekl odpůrce totalitních ideologií. "Před rokem a v roce 1989 jsem dělal, co bylo v mých silách. Nelituji ničeho. A teď je řada na jiných," dodal.

Mejstřík v listopadu 1989 patřil mezi vůdce studentské stávky. Senátorem byl v letech 2002 až 2008 za Prahu 1, kde byl také zastupitelem. Patřil mezi navrhovatele zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů, usiloval o důslednější odsouzení komunistické ideologie nebo také o zařazení Velkého pátku mezi státní svátky. Nyní je ředitelem rekreačního střediska na Třebíčsku.

(Podle Aktuálně.cz)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012