Chci se dožít odsouzení Klause a Zemana, říká Martin Mejstřík

14. 11. 18:30
Měli by pykat za to, jak naši vlast téměř 25 let řídili a do jakého stavu ji dovedli, říká studentský vůdce z roku 1989 Martin Mejstřík.
Současný stav české společnosti je podle někdejšího studentského vůdce a bývalého senátora Martina Mejstříka důsledkem především toho, že se Česko dostatečně nevypořádalo s komunistickým režimem a jeho protagonisty. Vinu mají také současný prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus, uvedl Mejstřík v rozhovoru s ČTK k 25 letům od pádu komunismu v listopadu 1989.
"Doufám, že se dočkám soudu, který odsoudí Václava Klause a Miloše Zemana za to, jak naši vlast téměř 25 let řídili a do jakého stavu ji dovedli," uvedl. Jako příklad uvedl Klausovu kontroverzní amnestii na závěr jeho prezidentského období nebo "více než kladný vztah k Putinově fašistické Moskvě". Klaus a Zeman v Česku vybudovali mafiánský systém, v němž zločin prorůstá do politiky, uvedl Mejstřík, který před patnácti lety stál u zrodu iniciativy Děkujeme, odejděte! zaměřené proti opoziční smlouvě mezi ODS a ČSSD.
Komunistické kolaboranty jsme měli vyloučit z veřejného života
Mejstříkovi na polistopadovém vývoji také vadí "čárání tlustých čar za minulostí". Podle něj bylo chybou, že protagonisté minulého režimu nebyli odsouzeni a že komunističtí kolaboranti nebyli vyloučeni z veřejného života tak, jako k tomu přistoupili Němci po druhé světové válce ve vztahu k nacistickým exponentům. Poukázal na to, že lidé, kteří bojovali proti nacismu a pak i komunismu, mají menší důchody než ti, kteří byli oporou komunistické diktatury.
S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.
Totální amorálnost popřevratových politických elit má podle Mejstříka společný jmenovatel - nevyrovnání se s komunistickou, zločinnou minulostí.
Mejstřík si naopak na dění uplynulých 25 letech cení všeho, co lidé dokázali čestnou a poctivou prací "navzdory pseudopravicovým a pseudolevicovým vládám těch pánů, co jsem jmenoval". "Naše země navzdory ekonomickým a politickým mafiím pomalu rozkvétá a dostaneme-li od Pána Boha ještě dalších 20, 25 let času na klidný vývoj, budeme žít v zemi, na níž budeme být moci po právu hrdi," poznamenal.
Žádný ze svých kroků za dobu, kdy působil ve vrcholné politice, by Mejstřík nezměnil. "Odvedl jsem práci, za kterou se nestydím," řekl odpůrce totalitních ideologií. "Před rokem a v roce 1989 jsem dělal, co bylo v mých silách. Nelituji ničeho. A teď je řada na jiných," dodal.
Mejstřík v listopadu 1989 patřil mezi vůdce studentské stávky. Senátorem byl v letech 2002 až 2008 za Prahu 1, kde byl také zastupitelem. Patřil mezi navrhovatele zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů, usiloval o důslednější odsouzení komunistické ideologie nebo také o zařazení Velkého pátku mezi státní svátky. Nyní je ředitelem rekreačního střediska na Třebíčsku.
(Podle Aktuálně.cz)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad