ZRCADLENÍ

Venda Šebrlová 11 2014 Knihy česky

Marta Davouze:

 

ZRCADLENÍ

 

Brala jsem do ruky tuto knihu s obavami: co se dozvím? Přestože jsem s autorkou stejně stará - a zažívaly jsme tedy stejné děje, každá je viděla jinýma očima. „ Pokud to nebude Kundera, tak to nedám z ruky!” řekla navíc synovi při společné práci.

 

Jefim Fištejn ji na křtu knihy esejů, článků i fejetonů označil „za pražskou intelektuálku, kterou znal jako chudou i jako bohatou- ale blahobyt ji v postoji k světu nezměnil.” Oceňuje její „bytelnou češtinu”. Její syn Jakub Železný, kterého známe jako špičkového televizního moderátora, řekl s nadsázkou, že „měl tu čest do textu občas zasáhnout, aby texty dávaly nějaký smysl - ne, že by nedávaly! Byl jsem prvním recenzentem jejích textů -  ne že by to někdy bylo platné!” Články mnoho let vycházely především v Lidových novinách, takže občas bylo třeba doplnit faktografii ( který to tenkrát byl ministerský předseda?).

Marta Davouze je vtipná, ostrá, nepolapitelná politickou mocí i přátelskými vztahy. Protože její texty vycházely z momentálních situací, dávají nám dobrý přehled o tom, co se v naší zemi od konce 80. let dělo. (Ne, že by to někdy nebylo smutné!!) Ale k 25. výročí sametové revoluce by měla být tato knížka povinným rodinným čtením!

Pavel Kosatík o autorce prohlásil, že i v redakci Čs. spisovatele „svítila jako baterka do veřejného prostoru a můžeme se od ní přiučit, co je to každodenní kuráž!” A to je pravda, protože mnohé děje si pamatujeme každý jinak a teprve smícháním názorů se můžeme přiblížit (pravděpodobné) pravdě. Taky má vliv skutečnost, že autorka už mnoho let žije ve Francii a tak se i na naši minulost dívá trošku s odstupem (podle jakých kritérií vybírala starší materiály?).

Nakladatelství Martu Davouze povzbuzuje k dalšímu psaní. Pracovat s ní by zážitek nejen pro redaktorku Ivanu Mergerovou, ale také pro Pure Beauty, který „ještě nikdy neilustroval články”.

Vydala Mladá fronta

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012