Řád zlaté vařečky

Venda Šebrlová 11 2014 Aktuality česky

Pamatujete si na popleteného krále z pohádky o princezně se zlatou hvězdou na čele? Stanislav Neuman ocenil svého kuchaře řádem Zlaté vařečky. Tak to jediné letos chybělo.

Poprask, který nastal po letošním udílení vyznamenání k 28. říjnu, se zřejmě zapíše do historie tím, jak vše začalo. Po prvních větách moderátora Jakuba Železného vypadl obraz i zvuk. Po chvíli se objevil titulek s oznámením, že je porucha a že nám děkují za pochopení. To se mne netýkalo, protože nechápu, jak to, že přenos nebyl jištěný! A to ne jednou, ale hned dvakrát! Takže jsem přemýšlela, jestli techniky popraví hned nebo druhý den. Nebo že by hackeři?

Předehra to byla jak víno. Po chvíli tam televize hodila záznam zpráv z 18 hodiny s odpoledním vyznamenáváním sira Wintona a Winstona Chuchilla. Pak v půli věty střih - jsme opět ve Vladislavském sále. Tam všichni čekali, až TV pokyne a bude moci začít slavnostní akt.

Prezident mluvil z patra, dlouho a vyjmenovával zásluhy některých vyznamenaných, aniž uvedl jejich jména. Přitom vynalezl nové slovo: přetržka. (I počítač mi je teď označil jako neexistující pojem!)

Řev (ohlas) v hromadných sdělovacích prostředcích je srovnatelný jen s tím, jak byla komentována alkoholická viróza Miloše Zemana při prohlídce korunovačních klenotů.

Vyznamenaní byli stateční lidé, bojující za vlast i vědecký pokrok, humanisté a odpůrci komunistického režimu. Jejich jména jsme všichni slyšeli a pak četli. Ale i jiná jména.

Takže zpět k tomu řádu Zlaté vařečky. Asi by měl Miloš Zeman obnovit na dobu svého panování tituly Zasloužilý umělec (příp. zasloužilý kamarád). Lucii Bílé, Robertovi Sedláčkovi a Filipu Renčovi by (bez urážky!) patřily. A Robert Sedláček by mohl přijít i v převlečení třeba za Kašpárka. Jestliže mluvčí pana prezidenta Jiří Ovčáček „pokládá za nepřípustné, aby si někdo stoupl před Vladislavský sál a vyháněl budoucí vyznamenané kvůli tomu, jak jsou oblečení”, asi k tomu má prezidentské požehnání.

K čemu tedy máme na hradě ceremoniáře, k čemu jsou nám tradice, proč se vůbec takovou oslavou zdržujeme? Režisér Jan Němec byl tak znechucen, že své vyznamenání na protest proti výběru oceněných a vůbec celému večeru vrátil. Škoda jen, že byl sám a škoda, že je dostal už od prezidenta Havla. Jenže: našel by se někdo z loňských oslavovaných, který by to udělal? Když si je vybral sám Zeman?

Copak se asi přihodí příští rok? Nemáte někdo v zásobě vyznamenání, které byste mohli na vrátnici Hradu vrátit?

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012