Stalo se v říjnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 11 2014 Aktuality

Vrcholem říjnového balábile bylo předávání státních vyznamenání na pražském hradě. Už loni to bylo na pováženou, protože Miloš Zeman vyznamenal přátele, kteří mu pomohli k prezidentskému trůnu. Letos to bylo tak cool, že tomu ČD věnuje zvláštní poznámku.

X Ve stavu akutního ohrožení duševního zdraví jsme přežili volby do místních zastupitelství a kousku Senátu. Pak už jsme nevěřícně  sledovali, jak se dohaduje každý s každým. A někde vůbec nebylo důležité, kdo vyhrál. Bezděčně mi to připomnělo záběry z filmů, kdy se zákazník domlouvá s prostitutkou: za kolik?

X Prezident Zeman např. navštívil před volbami ve Slušovicích svého dávného přítele Františka Čubu. A představte si: Čuba (78) se dostal do Senátu! Prý to ani nečekal a musí si teprve zjistit, jaké má pravomoci.

X Výsledky voleb svrhly z trůnu pražského primátora Tomáše Hudečka, který to doslova obrečel a poté (dobrovolně?) vystoupil z TOP 09.

X Miloš Zeman se skupinou padesáti českých podnikatelů (ale také např. s expremiérem Nečasem) odletěl na návštěvu Pekingu. Tam mj.  prohlásil, že naprosto uznává, že Tibet a Tchai-wan patří Číně a nikdy jinak... Ohlasy na jeho podlézání Číně byly dvojí: odborníci se chytali za hlavu, co z něj zase vypadlo a ostatní se smáli jeho marné naději, že jej čínská vláda bude brát jako významného středoevropského vládce.

X Promiňte, že tentokrát věnuji hodně místa prezidentu Zemanovi. Ale představte si: slavil své sedmdesátiny a přísně vybraní hosté nosili především alkohol. Všechny trumfnul zpěvák Daniel Hůlka, který na vlastní hlavě přinesl velké kožené křeslo. Jeho fotka pobavila 8. října celý národ.

X Zemřel Pavel Landovský a spisovatel Rudolf Čechura.

X Urputnou diskuzi ve společnosti vyvolal film Libuše Rudinské o disidentovi Pavlu Wonkovi, který v dubnu 1988 zemřel v komunistickém vězení. Z faktů údajně vyplývá, že Wonka spolupracoval s StB.

X V motolské nemocnici podstoupil léčení pětiletý chlapeček Ashya King. V protonovém centru mu lékaři ozařovali nádor na mozku. Když Ashya koncem měsíce odlétal s rodinou do Španělska, usmíval se a zvědavě se díval na svět. Držte mu, prosím, palce - ať mu následná léčba vrátí sílu žít!

X Vzpomínali jsme na invazi občanů NDR, kteří osadili západoněmecké velvyslanectví v Praze a chtěli se odtud dostat do demokratické části tehdy rozděleného Německa.

X Václav Klaus zahájil turné po vysokých školách, ve kterém obhajuje svoji polistopadovou politiku. Lituje, že vinou zahraničí se mu nepodařilo dokončit „českou cestu privatizace”! No, alespoň trocha útěchy! Představte si, že by se mu to rozkradení republiky povedlo!

X Barbora Orlová z Ostravska si vytipovala školu ve Žďáru nad Sázavou a odjela tam vraždit. Momentálně neléčená schozifrenička zabila nožem šestnáctiletého chlapce, který bránil spolužačku. Při zásahu zranila další dvě dívky a policistu. Hrůzný čin vyvolal diskusi veřejnosti i odborníků: jak podobným neštěstím zabránit? Stát přece nemůže držet pod zámkem desítky tisíce duševně nemocných lidí?!

X Ve Vrběticích na Zlínsku vybuchl muniční sklad. Dva muži jsou někde v troskách. Okolí je ještě pořád uzavřené, protože v areálu je několik skladů a pořád to bouchá. Pyrotechnici mají před sebou ještě spoustu práce a vedlejší vesnice hodně strachu.

X A tradičně dobrá zpráva na konec: už po několikáté se můžeme těšit, že se otevře pražský tunel Blanka. Už má tři roky zpoždění a slavnost je samozřejmě podmíněna „úspěšným testováním technologické části, bezpečnostních systémů a převzetím díla investorem”. Takže, slavnostní páska by měla být přestřižena 2. prosince, kdy mají svátek všechny Blanky. Protože na těšení ještě nikdo neumřel, těšme se! A pak (možná) znova a znova...?

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012