ROk české hudby v listopadu

Martina Fialková 11 2014 Kultura česky

Hudební výročí a tipy na pražské akce

 

Pražská komorní filharmonie oslavuje 20. výročí založení (17. 11. 1994). Špičkový český komorní orchestr si v loňském roce změnil název na PKF - Prague Philharmony. Vznikl před dvaceti lety z iniciativy Jiřího Bělohlávka, který tehdy vybíral hráče z mladých vynikajících absolventů hudebních škol, hrajících s maximálním nasazením. Během let si PKF vybudovala prestižní pozici doma i ve světě a je vysoce hodnoceným tělesem, které doprovází světové sólisty a hvězdy první velikosti, ale jako první např. začalo pořádat i specializované koncerty pro děti. Orchestr natočil přes 60 CD, účastní se světových festivalů. Od sezony 2008-9 je jeho šéfdirigentem a hudebním ředitelem Jakub Hrůša. Od sezony 2015-16 se jím nově stane vynikající francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

 

František Benda - 305. výročí narození (22. 11. 1709 – 7. 3. 1786), byl významný český skladatel a houslový virtuos období raného klasicismu. Patří do velké a slavné rodiny Bendů, která po několik generací spoluvytvářela české hudební tradice doma i za hranicemi Čech.

Výběr nejzajímavějších koncertů a událostí

4. listopadu - Jiří Antonín Benda – Mozartův idol, fenomén českého předklasicismu Hraje a přednáší (česky) Borbála Dobozy. Vstup volný. Akce se koná v Maďarském institutu.  Koncert a přednáška vynikající maďarské cembalistky, která studovala v Praze u Zuzany Růžičkové a specializuje se na českou hudbu, zejména na osobnost J. A. Bendy, nejvýznamnějšího příslušníka slavné rodiny Bendů. J. A. Benda byl autorem mnoha cembalových a dalších koncertů, kantát, oper, ale především zakladatel melodramu (Ariadna na Naxu, Médea). Spolupořádají Maďarský institut Praha a Mezinárodní český klub v rámci svého cyklu Hudba bez hranic.

V listopadu proběhnou i koncerty 2. ročníku Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Na počest vynikajícího českého klavíristy světového významu byl založen loni a jeho smyslem je připomínat v podání skvělých pianistů odkaz jeho umění. Letos jej zahájí 15. listopadu  Berlínská filharmonie a v jejím podání zazní mj. Inkantace, klavírní koncert č. 4 Bohuslava Martinů se sólistou Ivo Kahánkem. V druhé půli zazní Beethovenova 9. Symfonie s Ódou na radost (koncert je věnován 25. výročí pádu Berlínské zdi). 16. listopadu festival pokračuje sólovým recitálem Jitky Čechové (na programu Beethoven, Janáček, Smetana). Čistě bachovský program - kompletní uvedení prvního dílu Dobře temperovaného klavíru, si zvolil pro svůj koncert 20. 11. francouzský klavírista Pierre-Laurent Aimard. 22. listopadu festival symbolicky uzavírá italský klavírista Giovanni Bellucci, vítěz soutěže Pražského jara v roce 1993, kdy porotě předsedal právě Rudolf Firkušný. Nyní v Praze mj. přednese mistrné transkripce F. Liszta a F. Chopina. Všechny koncerty se konají v Rudolfinu. Více o festivalu na www.firkusny.cz

 

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012