ROk české hudby v listopadu

Hudební výročí a tipy na pražské akce
Pražská komorní filharmonie oslavuje 20. výročí založení (17. 11. 1994). Špičkový český komorní orchestr si v loňském roce změnil název na PKF - Prague Philharmony. Vznikl před dvaceti lety z iniciativy Jiřího Bělohlávka, který tehdy vybíral hráče z mladých vynikajících absolventů hudebních škol, hrajících s maximálním nasazením. Během let si PKF vybudovala prestižní pozici doma i ve světě a je vysoce hodnoceným tělesem, které doprovází světové sólisty a hvězdy první velikosti, ale jako první např. začalo pořádat i specializované koncerty pro děti. Orchestr natočil přes 60 CD, účastní se světových festivalů. Od sezony 2008-9 je jeho šéfdirigentem a hudebním ředitelem Jakub Hrůša. Od sezony 2015-16 se jím nově stane vynikající francouzský dirigent Emmanuel Villaume.
František Benda - 305. výročí narození (22. 11. 1709 – 7. 3. 1786), byl významný český skladatel a houslový virtuos období raného klasicismu. Patří do velké a slavné rodiny Bendů, která po několik generací spoluvytvářela české hudební tradice doma i za hranicemi Čech.
Výběr nejzajímavějších koncertů a událostí
4. listopadu - Jiří Antonín Benda – Mozartův idol, fenomén českého předklasicismu Hraje a přednáší (česky) Borbála Dobozy. Vstup volný. Akce se koná v Maďarském institutu. Koncert a přednáška vynikající maďarské cembalistky, která studovala v Praze u Zuzany Růžičkové a specializuje se na českou hudbu, zejména na osobnost J. A. Bendy, nejvýznamnějšího příslušníka slavné rodiny Bendů. J. A. Benda byl autorem mnoha cembalových a dalších koncertů, kantát, oper, ale především zakladatel melodramu (Ariadna na Naxu, Médea). Spolupořádají Maďarský institut Praha a Mezinárodní český klub v rámci svého cyklu Hudba bez hranic.
V listopadu proběhnou i koncerty 2. ročníku Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Na počest vynikajícího českého klavíristy světového významu byl založen loni a jeho smyslem je připomínat v podání skvělých pianistů odkaz jeho umění. Letos jej zahájí 15. listopadu Berlínská filharmonie a v jejím podání zazní mj. Inkantace, klavírní koncert č. 4 Bohuslava Martinů se sólistou Ivo Kahánkem. V druhé půli zazní Beethovenova 9. Symfonie s Ódou na radost (koncert je věnován 25. výročí pádu Berlínské zdi). 16. listopadu festival pokračuje sólovým recitálem Jitky Čechové (na programu Beethoven, Janáček, Smetana). Čistě bachovský program - kompletní uvedení prvního dílu Dobře temperovaného klavíru, si zvolil pro svůj koncert 20. 11. francouzský klavírista Pierre-Laurent Aimard. 22. listopadu festival symbolicky uzavírá italský klavírista Giovanni Bellucci, vítěz soutěže Pražského jara v roce 1993, kdy porotě předsedal právě Rudolf Firkušný. Nyní v Praze mj. přednese mistrné transkripce F. Liszta a F. Chopina. Všechny koncerty se konají v Rudolfinu. Více o festivalu na www.firkusny.cz
Martina Fialková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad