Promenáda Raoula Wallenberga v Praze

Maf 11 2014 Dějiny česky

V pátek 24. října, který je také mezinárodním Dnem Organizace spojených národů, byla v praze na Úvoze slavnostně označena promenáda vedoucí na Petřín novým názvem. Dosud bezejmenná cesta nese nyní na počest švédského diplomata označení jako Promenáda Raoula Wallenberga. Zároveň byla v místě otevřena venkovní výstava mapující jeho činy.

 

Praha se aktem pojmenování jedné ze svých pěších komunikací připojuje k široké rodině měst, kde se připomíná památka švédského hrdiny, který dokázal za druhé světové války zachránit před holokaustem desítky tisíc Židů. Svými činy inspiroval celý svět a zařadil se po bok osobností, které dokazují, že každý z nás může ovlivnit dění kolem sebe. Wallenberg, který po záhadném zmizení zahynul násilnou smrtí v roce 1947 v tehdejším Sovětském Svazu za nikdy nevyjasněných okolností, se stal symbolem občanské odvahy potřebné v boji proti nesnášenlivosti a rasismu.

Promenáda, jejíž nové pojmenování proběhlo za účasti švédské velvyslankyně Anniky Jagander, leží v těsném sousedství velvyslanectví Švédského království a může být zároveň tipem na krásnou procházku podzimním Petřínem - třeba k lípě Jana Nerudy nebo k Lípě republiky, které se obě nacházejí pod Petřínem, a o kterých píšeme jinde.

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012