Stalo se v lednu

2 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. Prezident Václav Havel pronesl svůj poslední prezidentský projev k novému roku.

2. Nastává rok, v kterém se rozhodne o vstupu České republiky do Evropské unie, zmiňují média.

3. Voda v celé republice zaplavovala domy, sklepy a garáže. Sotva se hasiči vypořádali s padajícími stromy a dalšími následky noční vichřice, museli připravovat pytle s pískem. Některé obce jako např. Staňkov v západních Čechách byly zaplavené, v Praze hladina Vltavy dosahovala nebezpečné výšky.

4. Česká republika se proměnila v jedno velké kluziště. Po včerejším dešti přišel totiž v noci mráz. Auta klouzala po silnicích, dopravních nehod přibývalo. Klouzaly i sypače, které nestačily na tuto pohromu. Lidé, kteří vyšli ven, často končili v nemocnicích se zlomeninami. Sanitky je nakládaly a odvážely k ošetření hromadně.

5. Ekonomové předpovídají v tomto roce další pokles zahraniční turistiky a tedy i menší příjmy.

6. Řidiči pražských tramvají jsou ve stávkové pohotovosti. Žádají vyrovnání svých platů s platy řidičů autobusů.

7. Pojišťovny prohlásily, že sníží úhrady za léky. Pacienti možná nic nepoznají, protože své ceny sníží i řada výrobců.

* Čechoameričan má šanci dobýt Mont Everest v přímém přenosu. Novou show připravila pro své diváky americká kabelová televize Outdoor Live Network. Její účastníci se budou v extrémních podmínkách připravovat na výstup na nejvyšší horu světa 8848 metrů vysokou. Mezi 50 vybraných finalistů se dostal i 24letý Pavel Trčala, nadšený horolezec, cyklista a lyžař, uvedly Lidové noviny.

* Stát stále čeká na nejisté peníze z ruského dluhu. Jedna loď z Ruska v rámci deblokace dluhu již dorazila, tvrdí Ministerstvo financí. O dalším osudu ruských závazků má jednat ministr Sobotka. Většiny ruského dluhu se stát zbavil na konci roku 2001, kdy získal půl miliardy dolarů.

8. Prezident Václav Havel, jemuž končí funční období se včera v doprovodu první dámy rozloučil s velvyslanci ve Španělském sále Pražského hradu. I následující Havlovy dny budou ve znamení loučení. Následuje Ústavní soud v Brně, do lánského zámku si pozvat všechny současné i bývalé předsedy i místopředsedy českých vlád a další desítky významných osobností.

9. Do měsíce půjde Mein Kampf opět k soudu. Posudky pro kauzu vydavatele Michala Zítka, vyžádané nejvyšším soudem hovoří jasně - nacistická hnutí existují. Nacistická bible je dodnes živým zdrojem aktivních hnutí, říkají posudky, které posadí vydavatele knihy Mein Kampf M. Zítka opět na lavici obžalovaných.

* Bývalí komunisté dobývají Hrad. Jsou to: předseda Senátu Petr Pihart (členem KSČ od roku 1960 až 1968), náměstek vicepremiéra Jaroslav Bureš (od roku 1986 až 1989), advokát Miroslav Kříženecký (od 1978 až 1989), expremiér Miloš Zeman (od 1968 až 1970). Nutno zmínit, že další kandidát, Václav Klaus nebyl členem KSČ.

10. Nezaměstnanost je nejvyšší v dějinách. Počet nezaměstnaných v ČR dosáhl více než půl milionu osob.

11. Česká vláda chce silnou, propojenou Evropu, v níž bude potlačen vliv vlád jednotlivých zemí. Je to uspořádání, které se do značné míry blíží federaci. Vyplývá to z vládního návrhu reformy EU, který České, stejně jako ostatní členské a kandidátské země, předloží k debatě o nové ústavní smlouvě Evropské unie.

* V hlasování čtenářů v anketě MF Dnes Koho chcete za prezidenta, vede Václav Klaus 4358, Petr Pithart 3981, Jaroslav Bureš 341 a Kříženecký 206.

* Neonacisté s pochodněmi táhli ulicemi staré Prahy. Chodci v pražských ulicích byli přinuceni v podvečer prožít nepříjemné mrazení v zádech. Setmělými ulicemi prošel průvod českých neonacistů s hořícími pochodněmi. Mladíci v kuklách sice nikoho neohrožovali, přesto necelá padesátka demonstrantů naháněla lidem strach. Podobnost s obdobnými průvody hitlerovských nacistů při pohromech na židy byla zjevná. Organizétor Petr Kalinovský chtěl průvod nasměrovat do historické židovské čtvrti Josefov, prý, aby upozornil na "holocaust Palestinců" na Blízkém Východě Židy. Magistrát však na poslední chvíli provokaci v židovské čtvrti zakázal.

13. O milostech se nediskuje, řekl prezident Václav Havel. Tři týdny před odchodem obhajuje prezident svá rozhodnutí. Pustil se tak dosud do nejráznější obhajoby způsobu, jak dosud využíval jedné ze svých významných pravomocí - milostí. "Pokud milosti nebudou zrušeny, měly by zůstat tím, čím jsou, tedy monarchistickým pozůstatkem milosrdcenství hlavy státu," prohlásil prezient v rozhovoru, který přináší dnešní vydání týdeníku Respekt. "Považuji dokonce za chybu, že jsem o nich začal informovat na internetu a snažil se ke každé dávat vysvětlení - jde o věc naprosto individuálního svědomí, která v podstatě nesnese diskusi," odpověděl Havel na otázku, zda některé z udělených milostí lituje. Prezident bez podrobností připustil, že se někdy "mohl zmýlit". "Ale kdo to posoudí, jedině Pánbůh," dodal v zápětí.

14. Půjdeme do války, řekla vláda. K útoku na Irák chce ale mandát OSN. Čtyři z deseti lidí souhlasí s tažením českých vojáků proti Saddámovi. "Je to správné rozhodnutí," řekl prezident Havel, který se schůze vlády zúčastnil.

* Studenti zakryli půl Havlova srdce. Rudé srdce, které od listopadu září nad Pražským hradem, odpoledne z poloviny zhaslo. Na chvíli se z něj stal otazník. Asi 20 mladých výtvarníků ze sdružení Z toho ven se vyšplhalo po lešení a polovinu neonového srdce zakryli. Krátce poté Správa pražského hradu vypnula srdce úplně.

15. Kresba židovského chlapce z Terezína míří do kosmu. Čtrnáctiletý Petr Ginz skvěle kreslil, psal básně, články, rozepsal román, redigoval časopis. Z Prahy byl odvezen transportem do terezínského gheta 28. září 1944. Odjel v dobytčím vagonu do Osvětimi. Tam stopy po tomto talentovaném mladíkovi končí. Zítra se však jedna kresbička Petra, kterou nakreslil v Terezíně pod názvem Měsíční krajina, má dokonce ocitnout ve vesmíru. Na palubě amerického raketoplánu Columbia jeho kresbu poveze do kosmu první izraelský kosmonaut Ilan Ramon.

* Prezident Václav Havel ve svém posledním projevu v Parlamentu před volbou hlavy státu zdůraznil, "vaše rozhodování musí být důstojné".

16. Jak dopadla prozatím volba prezidenta: V prvním kole Klaus získal ve Sněmovně 92, v Senátu 31 hlasů. Petr Pithart ve Sněmovně 20, v Senátu 35, Kříženeský ve Sněmovně 44, v Senátu 2, Bureš ve Sněmovně 39, v Senátu 7. Žádný kandidát nezískal zároveň 101 hlasů ve Sněmovně a 112 v Senátu. Klaus a Pithart postoupili do duruhého kola. Druhé kolo: Klaus - Sněmovna 77, Senát 32, Pithart - Sněmovna 46, Senát 43. Ani jeden z kandidátů nezískal potřebný počet hlasů. Třetí kolo: Klaus 113, Pithart 84. Sněmovna a Senát hlasovaly společně. K vítězství byla nutná nadpolovičiní většina - 141 hlasů. Prezident opět nebyl zvolen.

17. Nejbohatší Čech posílil svou moc. Milionář Petr Kellner zcela ovládl skupinu PPF, majitele TV NOVA i České pojišťovny. Hovoří se o něm jako o nejbohatším Čechovi dneška. Podle zjištění České kapitálové finanční agentury vlastní 99,98 procenta akciové společnosti PPF. Jeho skupina, která vyrostla z Investičních fondů kuponové privatizace, však letos zaujala i policii z oboru hospodářské kriminality. Manažeři PPF jsou totiž v podezření, že v roce 1996 přenesli na podílníky spravovaných fondů část nákladů na záchranu České pojišťovny.

* IPB - krach banky za více než sto miliard! Již v roce 2000 hrozila bance nucená správa. Odnětí licence se vláda vzhledem k velikosti a významu pro celou ekonomiku neodvážila. Vláda jednala v tzv. časové tísni, i když o problému věděla několik měsíců předem. Dohoda s akcionáři selhala. Odmítli dát další peníze bez záruk státu a stát odmítl pomoc akcionářům, kteří přivedli banku ke krachu. Do IPB byl jmenován nucený správce, který rozhodl, že banku prodá ČSOB.

20. Deregulace nájmů může zvýšit počet nových bytů. Stavební firmy odhadují, že kdyby stát přestal držet ruku nad výší nájemného začal by v Česku růst počet nově postavených bytů až na dvojnásobek.

* Nízké mzdy lákají do Česka investory. Levnější jsou ve Střední Evropě jen Slováci. Na vstupu do EU vydělají bankéři víc než dělníci. Čeští zaměstnanci bývají označováni jako levná pracovní síla, což láká investory.

21. Zeman útočí. Zřídil si sídlo ve Sněmovně, usadil se tam a shání hlasy pro své prezidentství. Opustil včera svou chalupu na Vysočině a vyrazil do boje. Je totiž čerstvým kandidátem pro další prezidentské klání. Napětí v rozpolcené sociální demokracii kulminuje. Premiér Špidla Zemana za prezidenta nechce, Zemanův nohsled - Škromach (kterého Zeman učinil ministrem práce a sociálních věcí) však za něj velice aktivně lobuje nejen ve své straně, ale i v dalších stranách.

22. Prezidentské volbě znovu hrozí krach. Zeman, Klaus ani Moserová stále nemají dostatečný počet hlasů. Zeman včera ve vypůjčené kanceláři v Poslanecké sněmovně přes hodinu a půl jednal s předsedou lidovců Cyrilem Svobodou a další hodinu se šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem. Ani jeden z nich nechtěl prozradit na čem se dohodli.

23. V neprůhledném vládnutí a podezřelých zakázkách byl Zeman bez konkurence, říká redaktor BBC Daniel Kaiser. Nejznámnější kauza je tzv. ruský dluh, internet do škol, tendr na nadzvukové stíhačky a ostravská dálnice.

* V poslaneckém klubu KSČM vládne povznesená nálada. Volba nového prezidenta jeho členům konečně poskytla dlouho vyhlíženou příležitost jak stanout na jedné rovině s poslanci demokratických stran. Komunisté proto nemusejí udělat nic - nemusejí se zříci své minulosti, nemusejí pochopit a přiznat, že více než 40 let potlačovali v zemi, které vládli, veškerou svobodu. Stačí jim jen zvedout ruku pro jiného než vlastního (který již vypadl z kola) kandidáta.

24. Dnešní druhá volba prezidenta měla tyto kandidáty: Václav Klaus, Jaroslava Moserová, Miloš Zeman. V prvním kole vypadl Miloš Zeman, do druhého i do třetího kola postoupili zbylí dva kandidáti, ale nebyli zvoleni. Když Zeman zjistil, že prohrál, uprchl z Hradu. Klaus prohlásil, že do dalšího volebního klání půjde.

* Senát zbavil Vladimíra Zelezného, šéfa TV NOVA imunity. Ztratil tím naději, že jeho problémy se zákonem vyřeší jeho kolegové senátoři, a ne soud. Ředitel tv tak může být dál stíhán v několika trestních kauzách - poškozování věřitelů a daňové úniky.

* Evropský komisař pro rozšíření EU Gunter Verheugen říká, že nebudeme druhořadými členy Unie. Členství v EU může zemi mimo jiné přinést nebývalý objem zahraničních investic.

25. Na padesát významných osobností se domnívá, že prezidenta musí volit občané. Říká to petice, kterou zorganizoval textař a podnikatel Michal Horáček.

* Tzv. Zemanovci (tj. Škrocha a další) hrozí Špidlovi vyloučením zato, že Zeman propadl u voleb. Rozkol v ČSSD dále narůstá.

26. Prezident Václav Havel, kterému končí prezidentský mandát, se loučil s Lány. Při své poslední "prezidentské" návštěvě Lán položil věnec k hrobu TGM.

27. Loučení prezidena na Hradě pokračuje. Přijeli se rozloučit prezidenti Aleksander Kwasniewski a Thomas Klestil. Občan Havel se chystá číst, cestovat a hlavně odpočívat.

28. Václav Havel jako český prezidend jmenoval soudce. Zároveň to byl jeho poslední oficiální ceremoniál v Trůním sále Pražského hradu. Ústavním soudcem jmenoval Jiřího Muchu.

30. Velká slavnost v Národním divadle na počest odchodu Václava Havla z prezidentsié funkce byla uspořádána jeho ženou Dagmar. Havlovi přišli zazpívat, zahrát a poděkovat známí umělci.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012