Slovo na srpen

Vedro či mráz?
Vedra jsou úmorná, ale lepší než když mrzne, aspoň nemusíme topit a krotit ledové kry....
Ráno jsme se dívaly s mou dcerou Janou na tv na 69. díl seriálu o ztraceném času, o Vltavě, který moc pěkně připravil Karel Čáslavský ještě před tím, než bohužel, odešel do jiné dimenze….
Bylo to o Štěchovicích (asi 40 km za Prahou), které v roce 1940 postihla ničivá dřenice. Kdo ví dnes z mladší generace, co to znamená? Moje dcera, která je tu na dovolené, ale jinak žije už asi dvacet let na Kanárských ostrovech, na to koukala, jakoby spadla z višně. Led na řece silný metr v březnu toho roku popraskal a valil se v hromadách ker po řece. Chlapi z celých Štěchovic a okolí vzali lopaty a háky a jali se ledové kry vytahovat na břeh a odhazovat dál od vody. Přesto ledová náplava zatopila městečko a zničila na 120 domů a dalších věcí jako např. stroje na rozestavěné slapské přehradě. Koukaly jsme na rozbořené domy, na hromady ledových ker valících se po proudu směrem k Praze… Tam už ale na ně čekali čumilové na mostech a kochali se tou nevšední podívanou. Kry tam prý poničily jen pár parníků a hrozba pro Karlův most se naštěstí nenaplnila.
Nebyl to radostný pořad. V jeho úvodu jsme si také v leteckém snímku prohlédly povodeň roku 2002, kdy se voda rozlévala téměř celými Čechami, kdy domečkům koukaly z vody jen střechy, to byl také smutek…Tehdy se ukázalo, že všechny přehrady, které byly vymyšleny prý kvůli tomu, aby dřenicím a záplavám zamezily, byly na paní Přírodu krátké… Pravda, dřenice ledu už od té doby, co vltavská kaskáda pouští po řece jen vodu patřičné teploty či chladu nehrozí, protože Vltava prostě nezamrzá. Ale také se v ní nedá pro její letní chlad koupat. Já osobně mám štěstí, že mohu jezdit na chatičku do lesa nad slapskou přehradou, kde je voda v létě příjemná. Dokonce příjemnější než některé moře, mořeplavci, promiňte mou upřímnost. Moc let jsem toužila ponořit se do moře. Za totality, jak známo, se nedalo moc cestovat. Jednou jsme se sice vypravili s celou partou do NDR k Baltu, ale moře bylo tak studené, a také mělké, že o nějakém plavání nemohla být ani řeč. A večer na nás mířily velké světlomety, abychom snad na nafukovacích lehátkách, neuplavali do Švédska, které je naproti. Při svých pozdějších cestách jsem si moře sice zamilovala, ale při jeho velkých a nádherných (!) vlnách ani ne tak na koupání, jako na pokochání se pohledem či máchání se u břehu. To ve slapském jezeru si mohu klidně v tichosti plavat sem a tam, koukat na rybky pode mnou, na skály a lesy kolem a říkat si, jak jsem šťastná, že mi toto bylo dopřáno.
Přeji krásné léto i vám všem.
Eva Střížovská
Na archivním obrázku je Slapská přehrada
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad