Hovory bez hranic

1 2003 Ostatní česky
obálka čísla

* Tak se nazývá diskusní podvečer s hosty z domova i ze světa, doplněný písničkami i poezií. Na první pořady byli například osloveni především členové či příznivci Mezinárodního českého klubu: zpěvačka Jana Koubková (má dosti čerstvé zážitky z Afriky), písničkář Josef Fousek (Austrálie, Kanada, USA a Kladno), písničkář Jaroslav Hutka (žil několik let v Holandsku), herečka Dáša Bláhová (žila osm let v Austrálii a natočila tam populární TV seriál), ale také manželé Steigrovi, kteří se vrátili z Equadoru, kde založili české rozhlasové vysílání, Václav Richard Židek, dříve význačný plavec na dlouhé tratě (jako první zdolal trať Slapy-Praha), nyní je výtvarníkem v Kolíně nad Rýnem a také Blanka Kubešová, která žije napůl tady a napůl ve Švýcarsku. Vyšla ji už řádka pěkných knížek.

Když přijede do Prahy z USA spisovatel Ota Ulč, který věnuje řadu svých článků Českému dialogu (druhá polovina aktivit MČK) ,pokud ho včas ,ulovíme" (a on se tomu nebrání), rád přijde na naše setkání. Beseda s ním je vždycky nevšedním zážitkem včetně humoru.


* Huascarán... ,Měl jsem někdy v roce 1992 touhu udělat knížku o horách. Ne ale pouze formou cestopisnou, spíše to mělo být o filosofii hor. Co se v nich může stát, jak potom katastrofu, úmrtí blízkých, nesou rodiny pozůstalých. Proč lidé chodí do hor, co jim mohou dát a vzít. A napadl mě Huascarán," začal mi vyprávět horolezec a publicista Luboš Vejražka. Spolu s fotografem Jiřím Hladíkem potom navštívili Peru, kde v roce 1970 zahynulo při zemětřesení v okamžiku na 70000 Peruánců a pod lavinou i celá výprava našich špičkových horolezců, několikrát. A napsali o všem dvě strhující a výpravné knihy, které byly oceněny peruánskou vládou a u nás nedávno cenou Gratias Agit - Cena Jana Masaryka. ,Neměli jsme zkušenosti se psaním, jednáním s lidmi, politiky. Přitom bylo nutné proniknout do peruánské politické hierarchie, dostat se k jinak velice uzavřeným duším potomků Inků, kteří katastrofu přežili." To vše se autorům podařilo, byli dokonce jistými iniciátory urovnání kdysi ne zcela ideálních vztahů Česka a této vzdálené země. Tato dvojice nevšedních horolezců, podle jejichž knížek jsem napsal divadelní scénář pro Lyru Pragensis, má o čem vyprávět. Kromě zážitků z hor se totiž intenzivně starají i o postižené děti z Jedličkova ústavu v Liberci, soustřeďují kolem sebe ten druh lidí, kteří vyznávají i jiné hodnoty než luxusní automobily a plný žaludek. Setkat se s nimi budete moci 30. 1. v 18 hodin v malém sále Městské knihovny v Praze. Součástí programu bude vystoupení skupiny La Ventana, zabývající se hudbou předkolumbovské Ameriky.

Jiří Vlastník


* Ve druhém pokračování Hovorů bez hranic nám známá česká kytaristka a písničkářka Eva Henychová přiblíží zážitky ze svých cest po světě. Bude nám vyprávět jak se žije ve východní Evropě, co zažila na Ukrajině, či jak vznikají její krásné písně, které je těžké zařadit do jednoho hudebníbo žánru. Pořadem plným hudby a poutavého vyprávění vás bude provázet Martina Fialková, a to Městská knihovna 27. 2. v 19 hodin v malém sále Městské knihovny v Praze.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012