Stalin v českých Versailles

Josef Krám 7 2014 Dějiny česky

 

V doprovodu Petra Kučery, majitele zámku Nové Hrady na Chrudimsku, jsem měl před časem možnost nahlédnout s tchánem a manželkou při pohledu na zámek vlevo dole do jinak nepřístupného prostoru bývalých  koníren. Tam stálo v koutě, otočené obličejem ke zdi, čtyřtunové  pískovcové sousoší Josefa Vissarionoviče Stalina s chlapcem, vytvořené v roce 1956 v hořické kamenosochařské škole. Prý bylo určeno pro Valašské Meziříčí, ale proč skončilo právě v Nových Hradech, to nevěděl, stejně tak, kdo byl jeho autorem. Fakt je, že sousoší mělo ještě tzv. záklonky, tedy neodtesané části za hlavami, které se odstraňují až při ustavení pomníku na místě.


Stalin v Nových Hradech je i teď, jenže zakopaný nad kolena v nedalekém labyrintu v těsné blízkosti zámku jako memento zla (řečeno slovy  Magdy Kučerové). Ale to se raději podívejte na obrázky na https://picasaweb.google.com/102074590055619201387/NoveHradyLabyrint?authkey=Gv1sRgCIHXvrjDsvHgcg .

 

Ve vstupním prostoru zámku Nové Hrady překvapí, že tu připomínají zámek Potštejn. Důvod pochopíme hned: Zámek Nové Hrady je rokoková stavba, vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra. Nu, on ten hrabě Chamaré nebyl nikdo jiný než neúspěšný hledač pokladu na potštejnském hradu – ostatně nahlédněme do Jiráskova románu Poklad, kde o něm mluví jako o hraběti nebo hraběti Harbuvalovi. Ale my jsme v Nových Hradech, a tak si  tu čtěme:  Pro svoji architektonickou jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu býval celý zámecký komplex nazýván  malý Schönbrunn nebo  české Versailles. Ucelený rokokový areál obsahoval vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou Křížovou cestou (1767), vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu. Po roce 1989 byl zámek vrácen v restituci vnukům původního majitele  textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města nad Metují a ti jej nabídli k prodeji. V roce 1997 zámek zakoupili Petr a Magda Kučerovi z Prahy,  od té doby prochází celý zámecký areál rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací a od 16. června 2001 je přístupný veřejnosti. Renovovaný komplex  slouží jako reprezentativní, společenské, kulturní a turistické centrum a znovu se stal jednou z nejvýznamnějších a nejatraktivnějších památek regionu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012