Česká divadelní hra na Broadwayi

Hru The Good and the True napsanou podle skutečného příběhu české prvorepublikové herečky Hany Pravdové uvidí už brzy publikum divadla DR 2, renomované scény na off-Brodawayi v New Yorku. Titul nastudovaný ve Švandově divadle režisérem Danielem Hrbkem tu bude mít slavnostní premiéru 3. srpna.
Hra The Good and the True bude na programu DR 2 na Union Square od 24. července až do 14. září. Hrát se bude bez přestávek osmkrát týdně, naplánováno je 60 představení. Hodně štěstí a úspěch v New Yorku už popřála Švandovu divadlu například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, zájem představení navštívit projevila i písničkářka a spřízněná duše Švandova divadla Suzanne Vega.
„Přestože hra je v angličtině a oba herci jsou rodilí mluvčí, jde o ryze český příběh, který americkému publiku přibližuje historii naší země a zároveň je napínavou kronikou 20. století,“ říká režisér a iniciátor celého projektu Daniel Hrbek. Příběh české herečky, jejíž talent okamžitě rozpoznala a podpořila ve 30. letech už Olga Scheinpflugová a dvacet let později udělal totéž i svážený shakespearovský herec Sir John Gielgud, zatím Newyorčany táhne: vstupenky se prodávají.
Komorní drama The Good and the True vypráví o osudech dvou lidí, jimž se povedlo vyváznout z pekla koncentračních táborů. Hra je napsána podle vzpomínek divadelní a filmové herečky Hany Pravdové, jejíž čerstvě uzavřené manželství i slibně nastartovanou uměleckou kariéru rozmetala válka a která pak jako vězeňkyně utekla z pochodu smrti. Barvitý příběh herečky se proplétá s napínavým líčením života olomouckého sportovce Miloše Dobrého, který po transportu do Terezína a Osvětimi také unikl téměř jisté záhubě. V roli Hany Pravdové exceluje její vnučka, britská herečka Isobel Pravda: ta svou charismatickou a statečnou babičku zažila osobně a k jejímu knižně vydanému příběhu přidala další zajímavé podrobnosti.
Úspěch je o to větší, že v New Yorku se hraje zajímavý činoherní repertoár i během léta. „Kromě Kennetha Branagha, který tu uvádí do konce června svého Macbetha, se na Off- Broadwayi v létě představí třeba Král Lear s Johnem Lithgowem a Annette Benning, známou uz filmů Valmont nebo Americká krása. Konkurenci Švandovo divadlu budou ale dělat také populární tanečně-rytmická formace STOMP nebo Julia Stiles známá ze seriálu Dexter či z filmů Terapie láskou nebo Bourneovo ultimátum. Na Broadwayi v té době pokračuje také projekt herce, zpěváka a režiséra Niela Patricka Harrise, velkým tahákem je také hra o Myších a lidech, s níž na jiné broadwayské scéně vystoupí oscarový herec, režisér a producent James Franco,“ vypočítává režisér Hrbek.
Ten osobnost téměř zapomenuté české herečky poprvé připomněl ve hře Šoa, kterou nastudoval ve Švandově divadle na Smíchově nejprve s českými herci. Novou verzi v angličtině začal připravovat po setkání s vnučkou Hany Pravdové, britskou herečkou Isobel Pravda, která se na Šoa přijela podívat. Ta svou charismatickou babičku zažila osobně a k jejím knižně zachyceným vzpomínkám - na šťastné manželství, temné válečné roky, cesty po koncentrácích i rozhodující útěk z pochodu smrti - přidala ještě další zajímavé podrobnosti.
Inscenaci The Good and the True s vynikajícími výkony Isobel Pravda i jejího zkušeného britského kolegy Saula Reichlina v roli Miloše Dobrého představilo Švandovo divadlo už v Leedsu, Londýně Bruselu. V New Yorku se hrálo už letos v lednu na veletrhu scénického umění APAP. Právě tam si ji pro své divadlo vyhlédla ředitelka divadla DR 2 Daryl Roth, držitelka několika cen Tony a vážená divadelní producentka.
Foto k článku: Isabel Pravda na pódiu .. Archiv Švandova divadla
„Představa, že naše představení někdo koupil a my ho teď pojedeme za oceán jen odehrát, je ale poněkud nepřesná,“ vysvětluje režisér Hrbek, “Organizace, příjezd i pobyt zůstává v naší režii, DR 2 Theatre zajišťuje marketing, reklamu, předprodej, pojištění a další služby. Švandovu divadlu náleží veškeré tržby a tím se podílí i na finančním riziku, pokud by publikum na hru nechodilo.“ To se ale zatím nenaplňuje, uvedení titulu anoncoval zpravodajský server deníku New York Times a vstupenky se už prodávají.
Hostování v New Yorku podpořila Hlavní město Praha, Konzulát ČR v New Yorku, České centrum v New Yorku, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo kultury ČR, Česká mise při OSN, Světový židovský kongres, právní kancelář Rakovksý a Partners a další instituce, které se podílely na výjezdu pomocí, přímluvou či darem. „Zásadním způsobem nás podrželo Hlavní město Praha, bez kterého bychom i při největší skromnosti výjezd a pak téměř dvouměsíční vpobyt finančně nezvládli. A skvěle zafungovali i jednotlivci, třeba herečka Zuzana Stivínová, která je už v New Yorku jako doma a nabídla nám nezištně nejen svoje kontakty a svou energii, ale třeba i bydlení, “ říká režisér.
V Čechách se The Good and the True objeví už během podzimu: uvedené je plánováno ve východočeském Potštejně, kam se herečka během okupace uchýlila se svým prvním manželem Sašou – mladý židovský pár tu marně doufal přežít válečné útrapy. A už na přelomu roku 2015 se za Velkou louži vydají čeští a britští divadelníci znovu: zájem o uvedení The Good and the True projevil i největší světový festival židovského divadla, který se v New Yorku koná 14. – 21. června 2015.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad