První červencový týden bude Chrudim patřit loutkám

Loutkářství bylo a je v českých zemích silnou tradicí. Bez nadsázky můžeme říci, že Česko je s ohledem na ni i na to, na jaké úrovni se udržuje a rozvíjí i v současnosti, loutkářskou velmocí. Rádi proto zveřejňujeme následující zprávu o nejstarším loutkářském festivalu na světě, který zanedlouho opět vypukne v Chrudimi.
Loutková představení pro malé i velké diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky, koncerty a výstavy. To vše nabízí nejstarší loutkářský festival na světě 63. loutkářská Chrudim, pořádaný každoročně od roku 1951. V rámci letošního festivalu bude během sedmi dní v sedmdesáti představeních uvedeno devatenáct inscenací v hlavním programu a dalších sedmnáct v doplňkovém.
Chrudimskému svátku amatérského loutkového divadla předcházelo jedenáct postupových přehlídek, na nichž se odehrálo sto deset inscenací v podání devadesáti pěti dospělých i dětských loutkářských souborů z celé České republiky. Z těchto přehlídek vybraly odborné poroty do programu devět inscenací. Dalších jedenadvacet inscenací doporučily k širšímu výběru programové radě festivalu, která z nich zařadila deset.
Kromě souborů účinkujících v hlavním programu mohou diváci navštívit tzv. inspirativní a doplňkový program obohacený nejen o úspěšné inscenace českých nezávislých a statutárních profesionálních divadel (například na letošní Skupově Plzni oceněnou inscenaci Poslední trik Georgese Mélièse královéhradeckého Divadla Drak), ale také o čtyři zahraniční inscenace. Nejvzdálenějším hostem festivalu bude izraelský soubor Puppet Cinema, který uvede milostný příběh z daleké planety Vajíčko, následně slovenské Divadlo PIKI, Pezinok s inscenací Pes (pří) tulák, dále Nezávislá divadelní skupina ODIVO, Banská Bystrica, která zahraje Lorcovy loutkové inspirace Láska P a vášeň B a v neposlední řadě soubor Teatro Carnevalo s představením Kašpárkova kouzelná skříňka plným komických výstupů kašpárka, čertů a dalších známých postav.
„Festivalová představení a večerní diskuse veřejnosti s odbornou porotou nad viděnými inscenacemi nejsou jedinou součástí festivalu. Podstatnou část tvoří vzdělávací semináře, které vedou profesionální umělci a špičkoví odborníci, a kterých je letos otevřeno třináct. Smyslem těchto seminářů je rozšiřování praktických dovedností i teoretických vědomostí aktivních loutkářů,“ upřesňuje odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a dramaturg festivalu Michal Drtina. „Mne i celý přípravný tým těší, že zájem o tyto semináře je každý rok veliký. Letos byla jejich kapacita naplněna již tři týdny před festivalem. Do příštích let budeme muset řešit, jak uspokojit stále se zvyšující počet zájemců.“
Součástí programu Loutkářské Chrudimi je i bohatý doprovodný program, který kromě odborných přednášek o loutkovém divadle (například o tradiční loutkové postavě nebo fenoménu rodinných loutkových divadel) tvoří otevřené loutkářské a výtvarné dílny pro veřejnost, koncerty a výstavy. Aktuální program najdete na internetových stránkách festivalu www.loutkarska-chrudim.cz.
Celostátní přehlídku amatérského loutkářství pořádají z pověření Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA, město Chrudim a Společnost amatérské divadlo a svět. Záštitu nad festivalem převzal ministr kultury Daniel Herman. Finančně se na přehlídce vedle Ministerstva kultury podílí město Chrudim, Pardubický kraj, sponzoři i sami účastníci. Místním pořadatelem je Chrudimská beseda, kulturní zařízení města.
Michal Drtina, NIPOS-ARTAMA
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad