Lípa republiky v pražském Klementinu

5 2014 Dějiny česky

Za významnými stromy Prahy 1

 

V samotném centru města, přímo u astronomické věže v Klementinu, kde má Český dialog svoji malou redakci, roste na travnaté ploše pozoruhodná lípa. Její nápadně rovný kmen zdvihá trojúhelníkovou korunu, která se natahuje za sluncem. Ač dosud nebyla vyhlášena za památný strom je důležitou připomínkou naší historie. Lípa byla slavnostně vysazena 5. listopadu 1968 na počest 50. výročí vzniku Československé republiky. Z dochovaných fotografií archivu Národní knihovny ČR se podařilo dopátrat, že lípu vysadil tehdejší ředitel Státní knihovny ČSR PhDr. Josef Vinárek společně s dalšími zaměstnanci knihovny za účasti početného publika.

Vinárek se narodil v roce 1920 v Chlebičově na Opavsku. Již od dětství měl dvě velké vášně – knihy a křížovky a hádanky. Osmileté období (1962 – 1970) jeho působení ve funkci ředitele, naší největší knihovny po druhé světové válce, patří nesporně k nejúspěšnějším etapám její historie. Jako ředitel usiloval o kontakty se zahraničím a kladl důraz na nutnost automatizace knihovnických procesů a propojení s evropskou počítačovou sítí. Stál také u zrodu známého odborného knihovnického časopisu Čtenář, jenž byl založen v roce 1949 a Vinárek jeho název vymyslel. Zemřel v roce 2008 ve věku nedožitých 88 let. Jeho osvícené myšlenky nám nyní a věřme, že i mnoha dalším generacím bude připomínat ona lípa republiky.

Ta už je také téměř 50 let svědkem teplotních rekordů, které zde poslední desetiletí padají stále častěji. Nejchladnější den lípa zažila rok po své výsadbě, kdy 22.12.1969 bylo mínus 20,0 ºC. Tím pro ni dosud nejteplejším dnem se stal 27. červenec 1983, kdy musela přežít 37,8 ºC. Je až obdivuhodné, že lípa zvládá růst na tak exponovaném místě ve středu města. V astronomické věži Klementina začala meteorologická pozorování v polovině 18. století. Systematicky jsou zaznamenávána od roku 1775, což zajistilo nejdelší souvislou řadu pozorování na světě.

Lípa je součástí celopražské databáze významných stromů, kam byla zařazena na základě tipů čtenářů webu www.prazskestromy.cz v rámci soutěže „Objevme významné stromy“.

 

Text a foto: Aleš Rudl

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012