Tomáš Halík převezme v Londýně Templetonovu cenu

5 2014 Aktuality česky

Mons. Prof. Tomáš Halík převezme 14. května 2014 v anglikánském kostele St Martin in the Fields na Trafalgarském náměstí Templetonovu cenu. Předá mu ji John Templeton, syn zakladatele nadace, která cenu udílí. Ceremonie se kromě dalších zúčastní také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Templetonova cena se uděluje od začátku 70. let minulého století. První laureátkou se v roce 1973 stala známá misionářka, humanitární pracovnice a katolická řeholnice Matka Tereza. V roce 2012 ocenění obdržel tibetský duchovní vůdce dalajlama a loni jihoafrický arcibiskup a bojovník proti apartheidu Desmond Tutu. Nadace Johna Templetona, již zesnulého britského investora a filantropa, vyzdvihla, že prof. Halík se po sovětské invazi a následné okupaci Československa v letech 1968 až 1998 zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody. Zdůraznila, že letošní laureát se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími. Více na http://halik.cz.

"Udělení Templetonovy ceny Tomáši Halíkovi je pro českou církev i pro celou naši zemi významná a radostná událost. Ukazuje se tak, že střední Evropa není jen místem, kde bylo náboženství, teologie a myšlení obecně v minulosti potlačováno, ale že zde byli a jsou lidé, kteří svým hlubokým myslitelským dílem dokáží oslovit nejen čtenáře české, ale i čtenáře v Evropě a také na jiných kontinentech," řekl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, který byl v den udělení ceny, 13. března, mezi prvními gratulanty.

 

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D. (1948) přednáší filozofii a sociologii náboženství na Univerzitě Karlově, od roku 1990 je prezidentem České křesťanské akademie a působí jako farář pražské Akademické farnosti. Za komunistického režimu byl aktivní v náboženském a kulturním disentu a patřil k nejbližším spolupracovníkům kardinála Tomáška. Po roce 1989 podnikl přednáškové a studijní cesty do všech 6 kontinentů. Papež Jan Pavel II. ho jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími (1990) a Papež Benedikt XVI. čestným prelátem Jeho svatosti (2008). Svými četnými publikacemi a přednáškami doma i v zahraničí oslovuje nejen křesťany, ale také ty, kteří své životní směřování teprve hledají. Je členem Evropské akademie věd a umění a řady dalších institucí, obdržel řadu literárních i jiných cen doma i v zahraničí.

 

Aleš Pištora, tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012