Já, já, já, jenom já...

Venda Šebrlová 5 2014 Aktuality česky

Na oslavu konce 2. světové války se konala na ruském velvyslanectví tradiční oslava. Z Hradu tam byli vedoucí úředníci (poradci), chyběl však prezident Miloš Zeman. Ten se rozhodl, že nemá čas, protože je rozezlen na roli Ruska při násilí na Ukrajině. Tentokrát si nechal ujít bohatý stůl s dobrotami a bezednými lahvemi vodky... Díky mu za to!

A tak se některé fotoaparáty zaměřily na početné komunistické i sociálnědemokratické funkcionáře - a na Václava Klause. Bývalý prezident se usmíval naducanými tvářičkami a mžoural na novináře v dobrém rozmaru. Pointa jeho výkladu, proč přijel ruskou oslavu je fantaskní. Odpověděl ve smyslu, že tam chodí už léta a že by to bylo vůči jemu samotnému neloajální. Člověk by čekal něco aspoň trošku smysluplného, ale co bychom od něj chtěli? Vždyť si na něj málokdo

vzpomene, každý máme jeho nafoukané ješitnosti za ta léta plné zuby. A tak se snaží... Na televizi a do novin se přece dívá každý. Ale řekl, že je mu jedno, co o něm nějací pisálkové napíší. Tak já nevím...

V jiné společenské rovině se takovým lidem říká vymetači. Potkávají se na večírcích nebo při otvírání nových hospod. Např. na tiskových konferencích se objevují novináři, kteří nikam nepíší, ale chodí dům od domu. Tu si zobnou chlebíčku, vypijí kávičku, seberou tiskové materiály a drobné dárky se taky hodí. Co na tom, že jsou všem k smíchu?

Já si dokonce pamatuji novináře Holuba, (nevím, kde kdysi působil), který dal této velmi dobře informované partě jméno: dodnes se jim říká Holubí letka. To ještě vycházely v ČTK informace, co se kde chystá. Jak je to organizované teď, je mi záhadou. Kdo má jako první informaci, kterou pak předává tichou poštou?

Nechci srovnávat dva (společenským) postavením tak rozdílné muže. Ale, jak praví básník, „jistá podoba by tu byla”.

(šeb)

Autorem snímku je Michal Krumhanzl, ČTK

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012