Slovo na květen

Eva Střížovská 5 2014 Slovo redakce česky

Přestože sleduji naši tzv. demokratickou politickou scénu dvacátým pátým rokem, nestačím žasnout. Každodenně mne něco šokuje. Můj přítel – psychiatr mi radí: Hele, musíš na to hledět jako na pimprlové divadlo, na figurky, které mají ušlápnuté své ego a tak se bijí v prsa a řvou světa: to jsem , ředitel zeměkoule. Jinak se z nich zblázníš a budeš brzy mou pacientkou. A já se snažím, jsem už dlouho natolik dospělá, že se z nich nenervuji, spíš se jim směji a lituji je. Ale mlčet nemohu, to nepatří k mé nátuře.

Takže – náš zánovní ministr zahraničí Zaorálek si udělal výlet do Číny (15 let tam žádný náš papaláš nebyl). Na úvod prohlásil, zdůraznil a podepsal, že Česká republika se nebude vměšovat do čínských záležitostí, např., že občané ČR vidí Tibet jako samozřejmou součást Číny (a tedy žádné povídání o lidských právech nebude). A toto lezdoprdelkovství učinil prý proto, aby podpořil naše obchodní styky. Máme celou naší republiku zahlcenou čínskými výrobky, o jejichž kvalitě radši pomlčím. Takže, potřebujeme jich ještě víc?

Každý den v 8.30 poslouchám Čs. rozhlas - Dvojku. Mluví tam většinou v půlhodinovém pořadu Jak to vidí... dost moudří lidé.

Jestli máte možnost tuto stanici v půl deváté ráno poslouchat nebo si to najít druhý den na internetu, neváhejte...

K výše zmíněnému tématu řekl např. Václav Malý, arcibiskup:

Zaorálkovo alibistické lavírování nad porušováním lidských práv v Číně je trapné. Politika obchodu vítězí nad porušováním lidských práv. Jak jinak číst bezzubý a podlézavý postoj šéfa české diplomacie na čínské bububu?...

... To nevměšování poslouchal člověk stále před rokem 1989. Že se slušně zeptám na ty, kteří jsou nespravedlivě vězněni, že řeknu, že s tím nesouhlasím, to není vměšování se do vnitřních záležitostí. Je dobré rozvíjet obchodní vztahy s Čínou. Bez respektování lidských práv však systém není na dobrých základech. Je třeba uvádět vždy konkrétní jména. Mlhavým požadavkům „co by se mělo“ se Čína vždycky vysměje.

Je to velmi jednoduché. Já sám bych mohl uvést celou škálu nespravedlivě vězněných v Číně. Nejde jenom o Tibet, ale o stovky, možná tisíce nespravedlivě stíhaných.

 

Událostí začátku května bylo i vzpomínání na náš vstup do Evropské unie před deseti lety. A samozřejmě události na sousední Ukrajině. K tomu se vyjadřoval včera ráno ve Dvojce komentátor Ivan Hoffman. Zde je úryvek jeho rozhovoru s redaktorkou Zitou Senkovou (označeno tučně):

 

Ve čtvrtek 1. května uplyne 10 let od vstupu ČR do EU. Členství pomohlo ekonomice. S životní úrovní s námi Evropa zatím ale vyběhla. Nikoho jsme nedoběhli ani nepředběhli.

„Jsme na tom pořád hůř než staří členové,“ vyvozuje ze statistik komentátor Ivan Hoffman. „Naopak nás čerstvě doběhla Malta.“

Můžeme si za to sami, nebo omezení Bruselu?

„Mám pocit, že jsme ekonomikou a národem pracovitým. A vlastně to, co se hlavně stalo po vstupu do EU, bylo, že k nám přišli investoři. Jenže zisk nadnárodních společností odtud zase odtéká.“

Přesto sem neustále přicházejí evropské peníze. Možná s nimi jen neumíme naložit správně. „Ale možná by bylo lepší, aby tady místo evropských dotací zůstávaly peníze, které se tu vytvoří. Ale na to jsme asi malí páni.“

Alternativou může být systém, ve kterém se velké celky postaví mimo zákon a všechno se znovu bude vytvářet v místě.

„Ale to je zase myšlenka decentralizace, která jde přímo proti nynějšímu fungování EU.“

Kladně Ivan Hoffman hodnotí to, že Evropa jako celek vsadila na kooperaci, i když to může být jen byznys. „Amerika se naproti tomu v posledních desetiletích profiluje konfliktem.“

Ani současná situace na Ukrajině podle Hoffmana zatím nepřispívá k lepšímu poznání jednotlivých členů EU. „Politici na nejvyšší úrovni hovoří stejnou politickou řečí, jedním hlasem. Ale v Evropě jsou také tlaky ekonomické,“ připomíná.

„Zvedá se i odpor občanů, kteří mají pocit, že nejsou pravdivě a korektně informováni. Politici budou muset svůj postoj obhájit, jakmile dojde k vážnějšímu konfliktu. A k tomu zatím všechno směřuje,“ připouští komentátor.

„Cynicky můžeme říct, že ten ukrajinský průšvih bude pro Evropu i v něčem dobrý.“

Nakonec bych ještě podotkla, že se včera konala před Černínským palácem, kde sídlí Ministerstvo zahraničí, demonstrace proti Zaorálkovu postoji, že byla založena a mnoho tisíci lidi zatím podepsána petice Omluva za Tibet 2014. A hádejte, milí čtenáři, zda-li o tom někde padlo slovo v rozhlase, televizi či novinách…zato bulvár si užívá tučné hody nad smrtí nešťastné a zřejmě psychicky uštvané „princezny popu“ Ivety Bartošové. A nejen bulvár. Bohužel v honu za čtenáři a tedy za penězi, jejím tragickým osudem plní přední strany novin i tzv. seriózní média…

Přeji všem krásný a láskyplný máj!

Eva Střížovská

(Na snímku Ivan Hoffman)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012